otolaryngolog

Otologia – rozpoznawaniem jakich chorób się zajmuje?

Jeżeli cierpimy z powodu chorób uszu, takich jak stany zapalne, szumy uszne, niedosłuch czy niezłośliwe zmiany w obrębie przewodów słuchowych, powinniśmy zdecydować się na wizytę u otolaryngologa. Ten specjalista otologii, czyli nauki o rozpoznawaniu chorób uszu, profesjonalnie zdiagnozuje naszą dolegliwość oraz wdroży odpowiednie leczenie, przywracając nam optymalną zdolność i komfort słyszenia.

Słuch – jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów

Słuch to jeden z naszych podstawowych zmysłów, który pozwala rozróżniać dźwięki z otoczenia. Narząd słuchu zbudowany jest z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego, które odpowiadają za odbieranie fal dźwiękowych, przekształcanie ich w drgania mechaniczne oraz impulsy nerwowe, odczytywane przez nasz mózg. Podobnie jak inne narządy, także i on może ulegać różnorodnym chorobom uszu. Zaniedbane dolegliwości mogą doprowadzić do poważnych zmian, w skrajnych przypadkach powodujących nawet nieodwracalną utratę słuchu. Kiedy zatem powinniśmy udać się do specjalisty?

Otolog – specjalista od chorób uszu

W przypadku, gdy problemy ze słyszeniem lub bolesność okolic uszu, znacząco utrudniają nam życie, warto udać się do otolaryngologa. To lekarz, którego jedną ze specjalizacji jest nauka o rozpoznawaniu chorób uszu – otologia. Otolaryngolog diagnozuje i leczy dolegliwości w rejonie głowy i szyi. Zajmuje się on chorobami uszu, nosa, krtani, gardła oraz narządów tego rejonu (języka, zatok czy gruczołów ślinowych), z wyłączeniem narządu wzroku.

Ze względu na spory zakres specjalności w zakresie otolaryngologii, wyróżnione zostały poszczególne gałęzie, dotyczące określonych narządów. Wymieniamy tu otologię – czyli dziedzinę diagnostyki i leczenia chorób uszu, a także foniatrię, rynologię, audiologię, onkologię laryngologiczną, otolaryngologię dziecięcą czy chirurgię podstawy czaszki. Bliskie sąsiedztwo poszczególnych struktur sprawia, że zaburzenia w funkcjonowaniu jednej z nich mogą wpływać na działanie pozostałych.

Niemniej w przypadku jakichkolwiek problemów ze słuchem, nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować do specjalisty z dziedziny otologii. W jakich przypadkach pomoże nam otolaryngolog?

Kiedy warto udać się do otolaryngologa?

ucho
Źródło: pixabay.com

Choroby uszu mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Symptomy, które powinny skłonić nas do wizyty u otolaryngologa, to:

  • szumy i piski w uszach,
  • problemy ze słyszeniem,
  • nietypowe wydzieliny z uszu,
  • zaburzenia równowagi,
  • bolesność okolic uszu,
  • uczucie zatkanego ucha,
  • urazy okolic uszu,
  • ciało obce w przewodzie słuchowym.

Specjalista nauki o rozpoznawaniu chorób uszu – otologii – przeprowadzi kompleksowy wywiad oraz badanie, które umożliwi postawienie diagnozy. Zapyta o objawy, zastosowane dotychczas sposoby leczenia oraz ewentualne choroby laryngologiczne w gronie najbliższych krewnych, które mogły zostać odziedziczone przez pacjenta. Za pomocą otoskopu wykona badanie przedmiotowe – otoskopię – czyli kontrolę ucha zewnętrznego i błony bębenkowej. Po zdiagnozowaniu schorzenia zastosuje odpowiednią terapię, która przywróci prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu.

Jakie choroby uszu leczy otolaryngolog?

Otolaryngolog, czyli specjalista zajmujący się chorobami uszu, pomoże w przypadku wielu rozmaitych dolegliwości, dotyczących funkcjonowania przewodu słuchowego. Wśród schorzeń, które są najczęściej leczone w gabinecie otolaryngologicznym, wymieniamy:

  • ból i stan zapalny ucha pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego,
  • szumy i piski uszne,
  • niedosłuch i głuchotę,
  • nowotwory złośliwe i niezłośliwe,
  • otosklerozę – chorobę zajmującą tkankę kostną ucha,
  • dolegliwości będące skutkiem urazu głowy i okolicy ucha.

Otologia, czyli jedna z gałęzi otolaryngologii, to nauka dotycząca chorób uszu, takich jak stany zapalne, problemy ze słyszeniem czy nowotwory. W przypadku niepokojących objawów warto jak najszybciej zgłosić się do otolaryngologa, który zdiagnozuje schorzenie i wdroży odpowiednią terapię, w krótkim czasie przywracając prawidłowe funkcjonowanie naszego narządu słuchu.

Autorem artykułu jest:
Joanna Czyżowska -Copywriter,
absolwentka studiów pedagogicznych o wszechstronnych zainteresowaniach.

Źródło:

  • Skarżyński H., Rogowski M., Otologia, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Warszawa 2002.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *