Obliczanie wieku psa

Wiek psa – jak policzyć?

Jak się liczy wiek psa? Przez wiele lat brano pod uwagę niezbadane wcześniej informacje, że rok życia człowieka równa się siedmiu lat życia psa. To jednak nie jest zgodne z prawdą. Psy starzeją o wiele szybciej od ludzi, a dzięki badaniom obliczono formułę liczącą lata życia psa w przybliżeniu. Na wiek psa wpływa jednak jego rasa, wielkość i geny. Te wszystkie czynniki sprawiają, że by obliczyć wiek psa potrzeba wielu informacji. Zakłada się również, że dłużej żyją psy nierasowe (kundle), niż te rasowe. Jak zatem przeliczyć psie lata na ludzkie?

Jak się liczy wiek psa?

Obalone już mity głosiły, że długość życia psa oblicza się mnożąc rok życia ludzkiego razy siedem. Było wiadomo, że pies dojrzewa o wiele szybciej, jednak to spora pomyłka w obliczeniach. By przeliczyć wiek psa na ludzkie lata stworzono algorytm, który pozwala przybliżyć ile faktycznie lat ma twój pupil. Po pierwszym roku życia twój pies ma już ponad 30 lat, lecz z każdym rokiem szybkość dojrzewania maleje. Więcej o tym, jak się liczy psie lata, dowiesz się pod adresem: https://hubun.pl/blog/jak-sie-liczy-wiek-psa-n9. Przeliczanie wieku psa zależy również od rasy, wielkości, czy trybu życia naszego pupila.

Łatwiej będzie Ci obliczyć wiek psa

Rzeczywisty wiek psa czasem liczy się pod względem ilości i stanu zdrowia zębów. Jednak ta metoda nie oddaje w pełni jego wieku. Starsze psy charakteryzują się ubytkami w jamie ustnej oraz żółtymi zębami. Wszystko zależy jednak od odpowiedniej pielęgnacji zębów i stan ich zdrowia. Wiek psów zależy też od wielkości psa. Duże psy są bardziej podatne na choroby serca, problemy z kościami oraz choroby nowotworowe, dlatego rasy małe żyją dłużej. Psy ras małych lub średnich mogą dożyć nawet 20 lat, co oznacza, że ich psi wiek będzie bliski osiemdziesiątki. W przypadku ras olbrzymich mamy do czynienia z długością życia nie dłuższą, niż 10 lat. Średnia długość życia psa wynosi 13 lat, ale dbając o pupila możemy znacząco wpłynąć na jego przedłużenie. Długość życia psa można też wyliczyć dzięki badaniom nad materiałem genetycznym, podobnie jak u ludzi.

Już wiesz jak liczyć wiek psa? Zadbaj o jego zdrowie

Wiele czynników ma wpływ na długość życia psów. Aby nasz pies żył dłużej, zadbajmy o odpowiednią ilość aktywności fizycznej, zdrowe przekąski i stan uzębienia. Zapewniając psu odpowiedni tryb życia, możemy być spokojni o długą obecność naszego pupila, a to przecież dla posiadaczy psów jest najważniejsze. Skoro znasz już przelicznik psich lat, pozostaje zadbać o jego zdrowie i cieszyć się z przyjaciela jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *