Czerniak jest powszechnie utożsamiany z nowotworem skóry, choć może też zaatakować błonę śluzową ust i nosa, gałkę oczną albo paznokcie. Zalicza się do najbardziej złośliwych raków skóry i jest ciężki do wyleczenia – największe szanse mają pacjenci, którzy szybko zostaną zdiagnozowani. W jaki sposób leczy się obecnie tę chorobę?
Skąd się bierze czerniak?
Za rozwój czerniaka odpowiadają melanocyty, wytwarzające melaninę, która ciemnieje wskutek kontaktu z promieniami UV – dlatego właśnie do głównych czynników ryzyka zalicza się długie przebywanie na słońcu, korzystanie z solarium, brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Najczęstsze objawy czerniaka to nietypowe zmiany skórne, owrzodzenie, krwawienie z okolic znamienia, świąd.
Reklama:
Czerniak to rak szczególnie agresywny, który szybko się rozwija i powoduje przerzuty, np. do węzłów chłonnych, płuc albo mózgu. Z tego względu jego leczenie na zaawansowanym stadium rozwoju jest mocno utrudnione i w wielu przypadkach nie daje oczekiwanych rezultatów, jednak u osób z czerniakiem miejscowym prawie zawsze udaje się zwalczyć chorobę. Osoby podejrzewające u siebie czerniaka powinny zgłosić się na konsultację do poradni nowotworów tkanek miękkich, kości i czerniaków, np. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.
Jak przebiega leczenie czerniaka?
Większość pacjentów z czerniakiem musi się poddać operacji – wycinana jest cała zmiana nowotworowa wraz z odpowiednim marginesem zdrowej skóry. Jeśli ze względu na lokalizację bądź wielkość nie da się wyciąć nowotworu, pacjentom proponowana jest m.in. izolowana perfuzja kończynowa z hipertermią lub w normotermii, radioterapia, elektrochemioterapia (ETC).
Dużym przełomem w leczeniu czerniaka okazała się immunoterapia – to nowoczesna metoda terapii, skuteczna także u chorych z zaawansowanym, rozsianym czerniakiem. W ramach immunoterapii stosuje się monoklonalne przeciwciała ukierunkowane na receptory w limfocytach, czyli tych komórkach, które tworzą układ odpornościowy człowieka – terapia hamuje czynniki wzrostu nowotworu i nasila odpowiedzi układu immunologicznego.
Dobre efekty daje także terapia celowana czerniaka – po dokonaniu oceny genetycznej komórek raka dobiera się lek oddziałujący bezpośrednio na komórki zaatakowane przez nowotwór.
Jakie są rokowania w czerniaku złośliwym skóry?
Szanse na wyleczenie zależą od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli grubość naciekania nie przekracza 1 mm, wyleczalność czerniaka wynosi ponad 90 proc., natomiast po zakończeniu leczenia czerniaka z przerzutami jedynie ok. 54 proc. pacjentów przeżywa okres 5 lat.
Źródło:
https://www.onkonet.pl/dp_czerniakzs2.php
https://www.akademiaczerniaka.org/dla-pacjentow/diagnoza-leczenie-lista-osrodkow/przerzuty