Kobieta zakłada soczewki

Czy w soczewkach kontaktowych można pływać?

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów. Takie rozwiązanie bardzo często wybierają sportowcy, którym doskwiera na tyle silna wada wzorku, że nie mogą sobie pozwolić na uprawianie swoich ulubionych dyscyplin bez korekcji wzroku. Dzisiaj przygotowaliśmy artykuł skierowany szczególnie do pływaków, którzy bardzo często zastanawiają się, czy pływanie w soczewkach kontaktowych jest możliwe.

Już na początku odpowiadamy, że jak najbardziej, a w dalszej części dowiecie się jak odpowiednio podejść do sprawy, a konkretniej – które soczewki kontaktowe sprawdzą się w tym przypadku najlepiej.

Pływanie w soczewkach kontaktowych

Jak nietrudno się domyślić, pływanie (a przynajmniej to, które ma cokolwiek wspólnego ze sportem) w okularach korekcyjnych jest praktycznie niemożliwe. Z pewnością na rynku znajdziemy możliwość wykonania na zamówienie okularków pływackich z korekcją dostosowaną do naszej wady, ale proszę sobie wyobrazić ile musi kosztować taki sprzęt?! Dużo tańszą opcją będą soczewki, których można używać do pary z normalnymi okularkami pływackimi. Ze względu na bardzo zaawansowane technologie, które oferują obecnie producenci soczewek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pływanie w soczewkach kontaktowych odbywało się również bez okularków, czy maski.

Jakie soczewki dla pływaków?

Doszliśmy już do tego, że pływanie w soczewkach kontaktowych to najwygodniejszy sposób. Wiele osób zastanawia się, jakie soczewki powinni wybrać przed pójściem na basen, czy wyjazdem na wakacje. Specjaliści, głównie ze względów higienicznych zalecają soczewki jednodniowe. To nieco droższe rozwiązanie, jednak np., gdy wybieramy się na dwutygodniowy urlop i wiemy, że często będziemy zażywać tam różnych kąpieli, można zaplanować zakup soczewek jednodniowych tylko na ten czas. Podobnie w przypadku pływania w soczewkach kontaktowych na basenie. Jeżeli na co dzień korzystamy z innego typu szkieł, warto wyposażyć się w kilka sztuk soczewek jednodniowych, które będziemy wykorzystywać podczas pływania na basenie.

Na co uważać podczas pływania w soczewkach kontaktowych?

Pamiętajmy, że niezależnie czy używamy soczewek w basenie, jeziorze, morzu, czy każdym innym zbiorniku, woda to siedlisko bakterii i drobnoustrojów, które zdecydowanie nie powinny wchodzić w kontakt z soczewkami. Oczywiście w basenach z wodą chlorowana będzie ich mniej, ale niestety również tam istnieje ryzyko występowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie jednodniowych soczewek kontaktowych, które wyrzucimy pod koniec dnia, jeszcze zanim na ich powierzchni rozwiną się drobnoustroje. Jeżeli jednak pływamy w soczewkach o dłuższym okresie stosowania, pamiętajmy, by po każdej wizycie na basenie zdjąć je z oczu i dokładnie wypłukać w płynie do soczewek!

Podsumowując, doszliśmy do tego, że pływanie w soczewkach kontaktowych jest jak najbardziej możliwe. Da się stosować je zarówno w wodzie słodkiej, słonej, jak i chlorowanej. Najlepiej jednak wyposażyć się w okularki do pływania, które będą stanowiły dodatkową ochronę. Pływacy powinni wybierać soczewki jednodniowe, które pozwolą zachować odpowiedni poziom higieny. No to co – 3, 2, 1 START!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *