Cena i wysokość odszkodowania to dla wielu mieszkańców Olecka kluczowe kryteria przy wyborze polisy na życie. Skuteczność tego popularnego produktu ubezpieczeniowego zależy od różnych czynników, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Polisa na życie – od czego chroni?
Omawiane ubezpieczenie występuje w dwóch formach: podstawowej oraz rozszerzonej. Wariant podstawowy uwzględnia zwykle tylko zgon ubezpieczonego z przyczyn naturalnych – po jego śmierci odszkodowanie otrzymują osoby figurujące w umowie jako uposażeni. Eksperci z PZU podkreślają, że kompleksową ochronę można zyskać jedynie poprzez włączenie do podstawy odpowiednich umów dodatkowych. Należy sprawdzić, co w tym obszarze proponuje wybrana agencja ubezpieczeniowa. Olecko pod kątem polis na życie oferuje na tyle różnorodne opcje, że każdy znajdzie optymalne rozwiązanie adekwatne do własnych potrzeb. Polisa na życie może uwzględniać m.in. zgon w wypadku komunikacyjnym lub wskutek nieszczęśliwego wypadku, leczenie w szpitalu, wypadek przy pracy, inwalidztwo, rehabilitację, narodziny dziecka, operację chirurgiczną itp. Oczywiście trzeba tu brać poprawkę na wyłączenia odpowiedzialności. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacają odszkodowań np. w razie samobójstwa, urazów ciała doznanych pod wpływem alkoholu, zgonu spowodowanego udziałem w przestępstwie etc.
Polisa na życie – sumy gwarantowane
Sumy gwarantowane to obok zakresu ochrony jedna z najważniejszych przesłanek decydujących o wysokości składki oraz skuteczności polisy. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym więcej kosztuje polisa, ale z drugiej strony można uzyskać korzystniejsze odszkodowanie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają rekompensatę w całości, np. w przypadku poważnych zachorowań pieniądze są często wypłacane w ratach. Należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia szczegółowo określającymi działanie polisy w konkretnych sytuacjach.
Polisa na życie – nie tylko funkcja ochronna
Decydując się na zakup polisy na życie, warto się zastanowić, czy ma ona odpowiadać wyłącznie za ochronę finansową życia i zdrowia, czy też służyć również celom oszczędnościowym i inwestycyjnym. Istnieje możliwość nabycia mieszanego ubezpieczenia, ale w takim układzie składka jest znacznie wyższa. Wynika to z tego, że jej część jest gromadzona na specjalnym koncie i inwestowana – wypłata uzyskanych w ten sposób środków następuje wraz z wygaśnięciem umowy. Czas trwania umowy jest zróżnicowany w zależności od rodzaju ubezpieczenia.
Uważam, że takie polisy są ważne. Moi rodzice mają takie polisy, namówiłam ich na to i nie żałuje.