Częste oddawanie moczu w nocy to nie lada problem, ponieważ nocne wizyty w toalecie wiążą się z wybudzaniem się i pogorszeniem jakości snu. Może też zdarzyć się „katastrofa”, kiedy nie zdążymy do toalety na czas. Dowiedz się, jakie są powody częstego oddawania moczu w nocy i jak sobie poradzić z tą przypadłością.
Częste oddawanie moczu w nocy – przyczyny
Częste oddawanie moczu w nocy to przypadłość, z którą borykają się osoby w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie musi ona, choć może być związana z nietrzymaniem moczu, ale i tak w znacznym stopniu komplikuje życie. Konieczność wstawania w nocy zaburza sen, więc rano wstajemy niewyspani i w gorszym nastroju.
Idealna sytuacja to taka, gdy przesypiamy całą noc bez wybudzania się i wstawania z łóżka. Jednak jedna czy dwie wizyty w toalecie w ciągu nocy to jeszcze nie tragedia. Problem pojawia się, gdy konieczność oddania moczu jest znacznie częstsza.
Przyczyny tego stanu mogą być całkiem błahe, jak na przykład wypicie dużej ilości płynów w ciągu dnia i przed pójściem spać, ale mogą też wskazywać na stany chorobowe. Częste oddawanie moczu w nocy może być spowodowane przez choroby cewki moczowej, stan zapalny pęcherza moczowego, a u mężczyzn m.in. przez choroby gruczołu krokowego, w tym przerost prostaty.
Do konieczności częstych wizyt w toalecie mogą się też przyczyniać nieleczona cukrzyca, przyjmowanie leków moczopędnych i picie alkoholu oraz kawy. Jeśli nocnym wędrówkom do toalety towarzyszy uczucie parcia na pęcherz i ból oraz gdy w moczu pojawia się krew, to sygnał, że należy pilnie skontaktować się z lekarzem, najlepiej urologiem.
Co robić, by ograniczyć częstotliwość nocnych wizyt w toalecie?
Częstotliwość korzystania z toalety zależy od wielu czynników, m.in. pojemności pęcherza czy ilości wypijanych w ciągu dnia płynów. O częstym oddawaniu moczu mówimy, gdy zdarza się ono 8 i więcej razy w ciągu dnia oraz kilkukrotnie w nocy.
Aby zmniejszyć liczbę wizyt w toalecie, zaleca się spożywać mniejszą ilość płynów, zwłaszcza tuż przed udaniem się na nocny spoczynek. Dotyczy to przede wszystkim płynów moczopędnych, np. piwa czy kawy. Warto powstrzymać się także od jedzenia potraw zwiększających produkcję moczu, np. niektórych owoców, warzyw czy ostro przyprawionych dań.
Środki higieniczne na nietrzymanie moczu
Na nocny częstomocz można zastosować środki zaradcze w postaci artykułów higienicznych takich jak wkładki urologiczne czy majtki chłonne. Zwiększają one bezpieczeństwo i komfort snu, ponieważ nawet gdy zdarzy się nocne popuszczenie moczu czy parcie na pęcherz, nie trzeba natychmiast zrywać się z łóżka i biec do toalety. Można też profilaktycznie zastosować specjalny podkład na materac, tak by spać spokojnie, bez obaw. Artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu mają wkład chłonny chroniący skórę przed zawilgoceniem oraz specjalny system kontroli przykrego zapachu. Są dostępne w wersji zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Mam ten problem od jakiegoś czasu i staram się z nim bezskutecznie uporać 🙁