Kobieta w średnim wieku szuka informacji o nietrzymaniu moczu

W jakim wieku kobiety najczęściej doświadczają problemu z nietrzymaniem moczu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nietrzymanie moczu jest bardzo powszechnym problemem, który wciąż niesłusznie traktuje się jako bardzo krępujące zjawisko. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że współczesna medycyna oferuje bardzo skuteczne sposoby, które pozwalają całkowicie pozbyć się bądź też złagodzić dokuczliwe objawy.

Nietrzymanie moczu a wiek kobiety

Uznaje się, że nietrzymanie moczu jest chorobą społeczną, która wywiera bardzo negatywny wpływ, jeśli chodzi o jakość życia pacjentów. Trzeba natomiast podkreślić, że u aktywnych fizycznie, młodych kobiet, najczęściej pojawiają się objawy związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Ryzyko wystąpienia tej przykrej dolegliwości w przypadku kobiet zwiększa się znacznie wraz z wiekiem. O ile nietrzymanie moczu może dotykać nawet 25% kobiet w wieku 22 lat, to w grupie wiekowej pacjentek powyżej 75 roku życia wartość ta wynosi nawet 75%.

Problem nietrzymania moczu jest powszechny i nasila się z jeszcze jednego względu – pacjentki nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat sposobów leczenia tej dolegliwości, a także wstydzą się wizyty u specjalisty. Wiele kobiet jest również przekonanych, że nietrzymanie moczu to naturalna konsekwencja starzenia się i porodów – to bzdura.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Z racji tego, że problem nietrzymania moczu jest naprawdę powszechny, warto głośno mówić o tym, w jaki sposób sobie z nim radzić. Aby jednak móc we współpracy ze specjalistą nakreślić plan leczenia, trzeba zdiagnozować przyczyny nietrzymania moczu.

Na pojawienie się pierwszych objawów schorzenia mają wpływ takie czynniki jak nadwaga, cukrzyca, predyspozycje genetyczne, zaawansowany wiek, choroby neurologiczne, a także przebyte ciąże i choroby. Jeszcze do niedawna wielu specjalistów było przekonanych, że nietrzymaniu moczu sprzyjają zakażenia dróg moczowych, aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta i palenie papierosów – nie ma jednak dowodów na prawdziwość tej tezy.

Leczenie nietrzymania moczu

Mogłoby się wydawać, że nietrzymanie moczu jest standardową przypadłością w przypadku kobiet w wieku dojrzałym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że można znacznie ograniczyć lub całkowicie pozbyć się przykrych objawów poprzez odpowiednie postępowanie. W przypadku kobiet z nadwagą i otyłością zaleca się redukcję masy ciała. Dodatkowo warto także ograniczyć spożywanie kofeiny, a także napojów w momencie, kiedy problem nietrzymania moczu znacznie się nasila.

Okazuje się, że bardzo spektakularne efekty, jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, mogą przynieść ćwiczenia mięśni dna miednicy i to u kobiet w każdym wieku. Warto stosować je profilaktycznie, zanim pojawią się pierwsze objawy nietrzymania moczu. Jednak doskonale sprawdzają się one także wtedy, kiedy dolegliwość ta już się rozwinie.

Podsumowując, nawet kobiety w dojrzałym wieku wcale nie muszą być skazane na obniżenie jakości życia związane z nietrzymaniem moczu. Więcej na temat tej przykrej dolegliwości dowiedzieć się można na stronie internetowej serwisu Elly.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *