kalkulator obok którego leży rachunek i długopis

Praca po finansach i rachunkowości – gdzie jej szukać?

Finanse i rachunkowość to kierunek studiów wybierany zwykle przez osoby, które dobrze czują się w przedmiotach ścisłych. Branża ta otwiera wiele możliwości i jest gwarancją dobrej, satysfakcjonującej pracy. Zawodów, które możemy wykonywać po ukończeniu studiów na kierunku finanse i rachunkowość, jest wiele. W niniejszym artykule przedstawiamy te najpopularniejsze, które kojarzy chyba każdy i przybliżamy ich charakterystykę.

Księgowość/rachunkowość

Gdy mówimy, że studiujemy finanse i rachunkowość, nasi rozmówcy myślą zwykle, że wiążemy swoją przyszłość właśnie z księgowością. To jedna z najpopularniejszych ścieżek kariery, która oferuje nam wiele dróg rozwoju. Księgowych szuka się zwykle w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, gdzie zajmują się finansami i administracją.

Analiza finansowa

To praca wymagająca systematyczności, samodzielności i skupienia. Analitycy finansowi zwykle współpracują z innymi działami w firmie, będąc tym samym kolejnym ogniwem łańcucha decyzyjnego. Osoby pracujące w tym zawodzie mają za zadanie wnikliwie analizować wszelkie zebrane dane, sprawozdania oraz raporty dotyczące finansów.

Doradztwo finansowe

W zawodzie doradcy finansowego – popularnego wśród absolwentów finansów i rachunkowości – podstawą jest praca z klientem i należy mieć to na uwadze. Doradca musi bez problemu poruszać się w szerokim spektrum tematów dotyczących produktów finansowych, tj. funduszy, kredytów czy depozytów. Zależnie od instytucji, w której podejmiemy pracę, możliwa jest konieczność specjalizowania się w jednej, konkretnej dziedzinie, np. w kredytach hipotecznych. Nie wystarczy tu sama wiedza o finansach; równie istotne są zdolności komunikacyjne, gdyż będziemy w nieustannym kontakcie z klientami. Mile widziana jest umiejętność pracy pod presją czasu i skuteczność w szybkim rozwiązywaniu problemów.

Doradztwo inwestycyjne

Doradca inwestycyjny również pracuje z klientem i musi trzymać rękę na pulsie w kwestii inwestycji. Jego zadaniem jest przedstawienie klientowi najlepszej oferty na podstawie zebranego wywiadu. Zanim wybór zostanie dokonany, doradca musi określić wszelkie ryzyko i przedstawić najważniejsze informacje. Ostateczny wybór zawsze należy do klienta.

Doradztwo podatkowe

To kariera w finansach opierająca się na księgowości. Zawód ten jest chętnie wybierany przez absolwentów finansów i rachunkowości. Jest to bardziej zaawansowana forma księgowości, opierająca się na pracy z klientem. To zawód zaufania publicznego. Doradcy nie tylko udzielają klienteli porad i opinii, ale mogą również reprezentować ją przed organami państwowymi.

Ubezpieczenia

Agent ubezpieczeniowy to pracownik biura ubezpieczeniowego, który ma możliwość zawierania umów na jego rzecz z pozyskanymi klientami. Jego zadaniem jest przedstawienie petentowi oferty biura oraz zawieranie i wypełnianie umów. Pracownik ten musi nie tylko dbać o pozyskanych już klientów, lecz także nawiązywać dialog z nowymi. Im większe zadowolenie klienteli, tym lepsza pozycja agenta w poszerzaniu siatki kontaktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *