Kobieta ma zakarzenie dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych – czym się objawia?

Artykuł partnera.

Zakażenie dróg moczowych zazwyczaj powoduje dyskomfort przy oddawaniu moczu i inne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, jakie są typowe symptomy tej dolegliwości i co powinno wzbudzić szczególny niepokój. Wyjaśniamy, czym najczęściej spowodowane jest zakażenie układu moczowego, jakie są jego objawy i jak radzić sobie, gdy się pojawią.

Zakażenie dróg moczowych – najczęstsze przyczyny

Najczęstszym zakażeniem układu moczowego jest zapalenie pęcherza moczowego. W przypadku kobiet, u których dolegliwość ta zdarza się relatywnie częściej, zapalenie pęcherza moczowego zazwyczaj spowodowane jest przez zakażenie bakteriami E. coli, które przedostają się z okolic odbytu w okolice cewki moczowej. Przedostaniu się szkodliwych bakterii do dróg moczowych sprzyja budowa cewki moczowej i jej lokalizacja u kobiet. Jest ona znacznie krótsza niż w przypadku mężczyzn: u pań cewka moczowa ma długość 3-5 cm, natomiast u mężczyzn to 17,5-20 cm.  Do zakażenia może dojść w wyniku niewłaściwej higieny okolic intymnych oraz w czasie stosunku płciowego, kiedy bakterie są wtłaczane w głąb cewki. Nawracające zakażenia pęcherza moczowego to częsty problem wśród kobiet w wieku rozrodczym oraz u pań w czasie menopauzy, kiedy w wyniku zmian hormonalnych zmienia się flora bakteryjna okolic intymnych. U mężczyzn największe ryzyko zakażenia dróg moczowych stwarzają kamica nerkowa i przerost prostaty, które powodują zatrzymywanie moczu w pęcherzu, co zwiększa jego podatność na stan zapalny. Do zakażenia może dojść także np. w wyniku cewnikowania. Także niektóre choroby, np. cukrzyca, zwiększają podatność na infekcje układu moczowego. Zakażenia dróg moczowych to jednak nie tylko zapalenie pęcherza moczowego, ale także m.in. odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Typowe objawy zakażenia dróg moczowych

Do typowych objawów zakażenia dróg moczowych należą ból i pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz i potrzeba natychmiastowego oddania moczu, czasem powiązana z naglącym nietrzymaniem moczu. Może pojawić się podwyższona temperatura, a nawet gorączka i ogólne złe samopoczucie. Częstym objawem przy zapaleniu pęcherza jest ból w dole brzucha i uczucie rozpierania, natomiast przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek pojawia się ból w okolicy nerki. Przy zapaleniu pęcherza może pojawić się objaw w postaci krwiomoczu – mocz ma wówczas ciemne zabarwienie, mogą być w nim też widoczne skrzepy. Kolejny charakterystyczny objaw to zmiana zapachu moczu – staje się on ostry i nieprzyjemny, co wskazuje na zakażenie bakteryjne układu moczowego. Każdy z tych objawów, podobnie jak trudności w oddawaniu moczu i częstomocz, powinien skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to możliwe na podstawie wywiadu z pacjentem, lekarz może też zlecić wykonanie badania moczu z posiewem i dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak USG.

W jaki sposób leczy się zakażenie dróg moczowych?

Leczenie zakażenia dróg moczowych zależy od diagnozy postawionej przez lekarza. Przy niepowikłanym zapaleniu pęcherza moczowego zazwyczaj stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania. Zaleca się też przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, dobrym wyborem jest np. dostępny bez recepty lek Urosal, który ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgorączkowe. Lek ten można stosować także przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek oraz zapaleniu miedniczek nerkowych.

Czy można zapobiegać zakażeniom dróg moczowych?

Profilaktyka zakażeń układu moczowego jest wskazana u obu płci, natomiast panie powinny przykładać do niej specjalną wagę, ponieważ w ich przypadku ryzyko infekcji jest znacznie wyższe. Zaleca się picie około 1,5 litra wody dziennie, co pomaga oczyścić pęcherz moczowy ze szkodliwych bakterii, oraz picie soku z owoców żurawiny, co zapobiega przyleganiu bakterii do błony śluzowej dróg moczowych. Panie powinny pamiętać o wypiciu dodatkowej szklanki napoju przed stosunkiem płciowym oraz oddaniu moczu po nim i o podmywaniu się w kierunku od cewki moczowej do odbytu (nigdy na odwrót!). Przy nawracających zakażeniach dróg moczowych wskazane jest profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych.

Bibliografia:

  1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 02.06.2022.
  2. M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.
  3. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 02.06.2022.
  4. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 02.06.2022.

 

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany i fenol, niewydolność nerek, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność wątroby, kwasica metaboliczna znacznego stopnia, odwodnienie. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *