chmura wypełniająca pomieszczenie

Nowoczesne technologie, a bezpieczeństwo, czyli o centrum danych

XXI w. wraz z nowymi technologiami bezpowrotnie odmienił nasze życie prywatne, jak i zawodowe. Korzystanie z portali społecznościowych, przechowywanie danych w chmurze, posiadanie firmowych serwerowni wymaga od inżynierów dobrze zorganizowanej infrastruktury IT, w której najważniejszą cechą jest bezpieczeństwo. Od jakiegoś czasu obserwujemy na rynku powstawanie firm, które zajmują się profesjonalną realizacją projektów informatycznych. Na przykładzie lidera jakim jest MAIN Data Center przybliżymy Państwu czym zajmują się tego typu przedsiębiorstwa i jakie usługi oferują

Relokacja

Przenoszenie serwerowni nie musi być skomplikowane, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo danych, jak i umożliwia optymalizację kosztów. Specjaliści MAIN przenoszą w możliwie najszybszym czasie dane w inne miejsce, nie zakłócając tym samym funkcjonowania przedsiębiorstwa. Do głównych zalet relokacji należy lepsze wykorzystywanie danych do wyznaczonych celów, rozwój zasobów oraz minimalizacja kosztów. Choć relokacja może kojarzyć się z dużym wyzwaniem biznesowym i logistycznym, to doświadczone centrum danych poradzi sobie z relokacją szybko i bez żadnych komplikacji.

Kolokacja

Kolokacja polega na wstawieniu lub przekazaniu własnych urządzeń IT do profesjonalnej serwerowni Data Center. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu pomieszczeniu do przechowywania serwerów, macierzy dyskowych czy routerów możemy mieć pewność, że żaden sprzęt nie zostanie uszkodzony – w serwerowniach panują bowiem optymalne warunki klimatyczne dla urządzeń IT (wilgotność i temperatura powietrza), są one również zaopatrzone w ochronę przeciwpożarową, monitoring video i ochronę fizyczną przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Kolokacja serwerów jest idealnym rozwiązaniem dla firm, którym zależy zarówno na wysokim bezpieczeństwie urządzeń i danych, jak i niezawodności procesów informatycznych w przedsiębiorstwie.

Migracja

Skomplikowane procesy w firmie, konieczność wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz chęć utrzymania ciągłości procesów organizacji sprawiają, że zwykłe wdrażanie nowych systemów okazuje się niewystarczające i by zapewnić wysoką jakość funkcjonowania struktur informatycznych, należy skorzystać z migracji. Cechuje ją nie tylko przeniesienie, lecz również zaadoptowanie i uaktualnienie istniejących już systemów do najnowszych standardów wyznaczanych przez branżę IT. Zalecana jest ona przedsiębiorstwom, którym zależy na elastyczności, bezpieczeństwie i wysokim standardzie wykorzystywanej infrastruktury.

Serwery dedykowane

Oprócz korzystania z rozwiązań w chmurze coraz większa grupa klientów decyduje się na serwery dedykowane. Dwa najważniejsze środowiska dedykowane to IaaS (Private Cloud) oraz opcja alternatywna – MaaS. IaaS opiera się na dostarczeniu własnej infrastruktury do firmy, co wiąże się z dużą oszczędnością wynikającą z braku inwestycji. Klient nie musi dokonywać zakupu drogiego sprzętu, ponieważ korzysta z usługi dostarczenia infrastruktury przez dostawcę IaaS. Redukcja kosztów inwestycyjnych i minimalizacja kosztów utrzymania sprawiają, że opcja ta jest często wybierana przez firmy, które chcą uniknąć dużych nakładów finansowych, jednak niesie to ze sobą ryzyko, że inni użytkownicy będą korzystali z dokładnie tej samej infrastruktury. Zagrożenia tego nie ma przy wyborze opcji MaaS – Bare Metal As a Service. W tym systemie nie dochodzi do sytuacji, w której wirtualne maszyny mogłyby zakłócać nawzajem swoją pracę, a sama struktura umożliwia wykorzystywanie kontenerów aplikacji obsługiwanych z maksymalną szybkością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *