Duża maszyna w leasingu odgrywająca dużą role w firmie

Leasing maszyn i jego rola w rozwoju działalności gospodarczej

Artykuł partnera.

Zakładając firmę nie da się nie ponosić kolejnych kosztów związanych z inwestycjami. Nie można zainwestować raz i liczyć na to, że to wystarczy na wiele lat. Trzeba podążać za trendami w branży i modernizować swoje przedsiębiorstwo. Czy do rozwoju działalności gospodarczej może się przyczynić leasing maszyn przemysłowych czy też produkcyjnych?

Leasing maszyn a modernizacja działalności gospodarczej – co warto wiedzieć?

W biznesie trzeba nieustannie nadążać za konkurencją, co dotyczy także wdrożeń nowych technologii. Czasem jedne maszyny okazują się już przestarzałe i nie można z ich użyciem uzyskać wymaganej efektywności i wydajności. Nie zawsze może pomóc wymiana oprogramowania, a zresztą często wiąże się ona z bardzo dużym kosztem. Lepszym wyborem może być leasing maszyn. Może być realizowany w ramach własnego kapitału czy takiego pozyskanego z pożyczki leasingowej. Warto wiedzieć, że w przypadku takiej pożyczki jest mniej formalności niż w gdy firma stara się o kredyt z banku. Ponadto znacznie łatwiej ją uzyskać. Przedmiot pożyczki leasingowej staje się własnością leasingobiorcy. Zatem po spłaceniu rat pożyczki może w pełni nim dysponować. Leasing maszyn to bardzo szeroka oferta, która skierowana jest zarówno dla branży metalurgicznej, obróbki drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, szkła, jak i papieru. Ponadto będzie odpowiednim wyborem dla firmy z branży budowlanej, a nawet medycznej. Co ciekawe leasing może dotyczyć również działalności sezonowych, np. stacji narciarskich, do których można wyleasingować pełne wyposażenie. W ten sposób nawet wyprzedzicie konkurencję i będziecie generować większe zyski, w mniejszym stopniu będziecie zdani na łaskę i niełaskę panującej aury.

Na jaki rodzaj leasingu maszyn warto się zdecydować – operacyjny, kapitałowy a może zwrotny?

Jest wiele rodzajów leasingu maszyn, z których można skorzystać. Warto zacząć od kwestii umowy leasingu na odległość, a więc leasingu online. W tym przypadku przedmiot leasingu w ofercie Leason nie może być droższy niż 100 tys. zł, a minimalna wartość leasingu może wynieść 500 zł. Jeżeli chodzi o leasing operacyjny czy kapitałowy nie ma już ograniczeń, jeśli chodzi o cenę. Oczywiście wymagany jest wkład własny. Wysokość pierwszej wpłaty może wynosić od 0 do 45% wartości urządzenia i w dużej mierze zależne jest to właśnie od jego ceny rynkowej. Leasingowi podlegają zarówno nowe, jak i używane urządzenia. W związku z tym można zoptymalizować koszty leasingu i dostosować je do możliwości finansowych firmy oraz zapotrzebowania. W końcu nie zawsze starszy sprzęt będzie gorszy, bo wiele zależy od branży, ale i przeszkolenia pracowników. Leasing operacyjny daje możliwość wyboru co do wykupienia bądź nie danego przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Leasing finansowy zakłada, że owa maszyna przechodzi na własność korzystającego. W ramach leasingu zwrotnego amortyzowana część majątku leasingobiorcy może zostać wykupiona przez firmę leasingową.

Jakie będą korzyści z leasingu maszyn?

Korzyści z leasingu to przede wszystkim możliwość obniżenia podatków, dzięki wliczeniu całego czynszu leasingowego w koszty uzyskania przychodu w leasingu operacyjnym albo części odsetkowej i opłat amortyzacyjnych w odniesieniu do leasingu kapitałowego. Jedną z większych korzyści jest oczywiście modernizacja czy to gospodarstwa czy przedsiębiorstwa produkcyjnego. Dzięki temu można konkurować z innymi podmiotami na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *