Strażak trzyma w dłoniach sprawną gaśnice

Jak sprawne gaśnice wpływają na bezpieczeństwo w zakładzie pracy?

Pożar stanowi ogromne zagrożenie, zarówno dla użytkowników obiektu, jak i dla mienia. Pomimo restrykcyjnych przepisów i coraz skuteczniejszych metod wykrywania oraz przeciwdziałania ogniowi, współczesne pożary rozprzestrzeniają się szybciej ze względu na stosowane dziś materiały, z których wykonane są m.in. meble czy okładziny. Właśnie dlatego sprawnie działające gaśnice są tak ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom obiektu.

Bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki

Gaśnice, chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, służą do gaszenia różnych rodzajów materiału. Różnice pomiędzy środkami gaśniczymi są znaczące, gdyż wykorzystanie niewłaściwego rodzaju urządzenia do gaszenia ognia może mieć poważne konsekwencje. Najczęściej spotykanymi rodzajami gaśnic są modele proszkowe, które mogą posłużyć do walki z pożarem węgla, drewna, papieru lub tkanin (typ A), cieczy, parafiny, benzyny czy alkoholu (typ B), a także płonących gazów (typ C). Jednakże w miejscu pracy można znaleźć również urządzenia oznaczone literami D (gaszenie płonącego metalu), E (gaszenie instalacji elektrycznych pod napięciem) i F (gaszenie płonących produktów żywnościowych).

Nawet jeżeli gaśnice zostaną wybrane zgodnie ze scenariuszem pożarowym i będą odpowiadały potencjalnym zagrożeniom, ich stan techniczny musi umożliwiać bezproblemowe przystąpienie do gaszenia ognia. Pożary rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko, toteż sprzęt gaśniczy musi być stale utrzymywany w gotowości do działania. W tym celu należy przeprowadzać regularne przeglądy, zakończone legalizacją gaśnic. Jest to jedyny sposób, aby zagwarantować pracownikom świadomość, że w razie zagrożenia, urządzenia spełnią swoje zadanie.

W jaki sposób legalizacja poprawia bezpieczeństwo obiektu?

Legalizacja gaśnic Warszawa to kompleksowa usługa, która sprawdza wszystkie aspekty wyglądu oraz stanu technicznego zgodnie z normą PN-EN 3-7. Przegląd obejmuje ogólny stan techniczny w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych lub korozji, co jest niezwykle istotne w przypadku pojemników pod ciśnieniem. Ilość obecnego środka gaśniczego to kolejny istotny czynnik o dużym wpływie na bezpieczeństwo, gdyż gaśnice muszą pracować przez określoną ilość czasu w zależności od swojej masy. Mechanizm uruchamiający urządzenie oraz plomba to kolejne dwa elementy, sprawdzane podczas legalizacji gaśnic, jednakże nie mniej istotna jest inspekcja instrukcji obsługi urządzenia.

Może się wydawać, że ten ostatni element ma niewielkie znaczenie, ale w rzeczywistości stanowi jedno z kluczowych ogniw podczas korzystania z gaśnicy. Nie można wymagać od pracowników, aby znali na pamięć oznaczenia różnych typów urządzeń gaśniczych i pamiętali o nich w momencie zagrożenia. Czytelna i łatwo dostępna instrukcja informuje użytkowników o przeznaczeniu urządzenia, co pozwala uniknąć potencjalnej pomyłki, a także pomaga szybciej przystąpić do gaszenia ognia. Regularne badanie stanu technicznego oraz dokładniejsza kontrola – obejmująca otwarcie gaśnicy, wymianę środka gaśniczego oraz uszczelek – znacznie poprawiają zarówno poczucie bezpieczeństwa pracowników, jak i realne możliwości walki z pożarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *