Mężczyzna montuje betonowe korytko ściekowe

Korytko ściekowe betonowe i jego funkcje

Systemy odprowadzania wody pełnią w przestrzeni publicznej nieocenioną rolę. W czasach częstych, gwałtownych opadów ich skuteczność jest szczególnie ważna. Studzienki oraz systemy kanalizacyjne zapobiegają gromadzeniu się wody na chodnikach, ulicach, parkingach i w ogrodach. Jednak aby można było mówić o jakiejkolwiek skuteczności kanalizacji, w jakiś sposób woda musi zostać do niej doprowadzona. Temu właśnie służy korytko ściekowe betonowe.

Czym jest korytko ściekowe?

Na wstępie warto zaznaczyć, że istnieją różne korytka ściekowe. Niemniej jednak zawsze funkcja tego elementu jest podobna. Stanowi on istotną część liniowego systemu odwodniowego. Innymi słowy, tworzy zagłębienie, do którego spływa woda, odprowadzana następnie do studzienki kanalizacyjnej. Warto podkreślić, że korytko ściekowe niemal zawsze wykonuje się z betonu. To nie przypadek. Materiał ten gwarantuje dużą wytrzymałość oraz daje się stosować w różnorodnych miejscach. Korytka ściekowe betonowe różnią się między sobą przede wszystkim kształtami. Wyróżniamy między innymi:

  • korytka ściekowe z zaokrąglonym dnem – zwykle stosunkowo płytkie, gwarantują łatwy spływ wody,
  • korytka ściekowe typu krakowskiego – o zagłębieniu w kształcie trapezu,
  • korytka trójkątne.

Oczywiście różnice dotyczą również rozmiarów. Jeśli chodzi o korytko ściekowe, wymiary tego elementu mogą być bardzo różnorodne. Zarówno kwestia kształtu, jak i wymiarów powinna być określana z uwzględnieniem przeznaczenia konstrukcji. Głębokie, trapezowe korytko ściekowe typu krakowskiego bywa niezbędne w przypadku odprowadzania opadów przy węzłach komunikacyjnych, czy też rowach skarpowych. Jednak jako przegroda oddzielająca chodnik od jezdni czy też ścieżkę w ogrodzie lepiej sprawdzi się płytkie korytko z zaokrąglonym dnem. Jego wydajność jest w tych przypadkach wystarczająca.

Ważna bywa również kwestia możliwych połączeń poszczególnych, niewielkich korytek. Czasami bowiem wymagane jest stworzenie niewielkiego odpływu, innym razem długiej, skomplikowanej konstrukcyjnie linii odwodnionej.

Korytko ściekowe betonowe najwyższej jakości

Wybierając korytko ściekowe betonowe, oczywiście trzeba zwracać uwagę na jego parametry, o których wspominaliśmy powyżej. Jednak to nie jedyna ważna kwestia. Jeśli chodzi o korytko ściekowe, wymiary mają bardzo duże znaczenie, ale równie ważna jest jakość elementu. Chodzi o to, aby zastosowany beton był najwyższej jakości, a metoda konstruowania korytka ściekowego betonowego zapewniała jego wytrzymałość na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Aby mieć pewność, że korytka ściekowe betonowe będą efektywnie spełniać swoje funkcje oraz wytrzymają próbę czasu, zalecamy dokonywać zakupu elementów posiadających certyfikaty zgodności z normami europejskimi. Certyfikacja oznacza spełnianie wysokich wymagań jakościowych, potwierdzone w obiektywnych testach. Jednak tego typu korytko ściekowe betonowe znaleźć można jedynie u najbardziej renomowanych sprzedawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *