Bus to środek transportu, który świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach, np. podczas wakacyjnego wyjazdu w większym gronie. Decydując się na wynajęcie takiego pojazdu, warto pamiętać o paru istotnych sprawach.
Bus czy autobus – różnica jest znacząca!
Każdej osobie prywatnej lub przedsiębiorcy decydującym się na wynajęcie busa zależy na tym, aby nie wiązało się to z koniecznością posiadania specjalnych zezwoleń. Trzeba więc brać poprawkę na przepisy obowiązujące w Polsce. Zgodnie z nimi pojazd samochodowy, który jest konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu więcej niż 9. osób łącznie z kierowcą, to autobus. Z kolei pojazd samochodowy przystosowany konstrukcyjnie do przewozu maksymalnie 9. osób łącznie z kierowcą i ich bagażu jest samochodem osobowym. Za busy uważa się powszechnie pojazdy, którymi przewozi się 7-9 osób – z prawnego punktu widzenia są one autami osobowymi, do których prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy kategorii B.
Najważniejsze kryteria wyboru busa do wynajęcia
Podstawowym warunkiem, jaki powinien spełniać bus do wynajęcia, jest zaspokojenie konkretnych potrzeb. Pod innym kątem szuka się zatem pojazdu na wakacyjny wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi, a pod innym na służbową podróż z większą liczbą uczestników. Jak podkreślają eksperci z PANEK CarSharing, pojazd musi być nie tylko sprawny technicznie, ale również odpowiednio wyposażony. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy dana oferta wynajmu obejmuje pełen pakiet ubezpieczeniowy. Warto mieć bowiem zapewnioną ochronę w razie różnych zdarzeń losowych, np. kolizji lub kradzieży.
Wynajem busa – formalności
Wynajem busa odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy wypożyczalnią a klientem, którym może być osoba prywatna lub prowadząca działalność gospodarczą. Dokument powinien dokładnie określać warunki najmu. Najemca powinien wiedzieć, za co dokładnie płacić. Podpisując dokument, musi zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące m.in. tankowania, dziennego limitu kilometrów, dopisania do umowy drugiego kierowcy itp.