Rodzina na łyżwach

Jak wybrać swoje pierwsze łyżwy figurowe?

Jazda rekreacyjna na łyżwach figurowych jest ulubioną zimową rozrywką wielu osób – zarówno dzieci, kobiet, jak i mężczyzn. Łyżwy tego rodzaju polecane są nie tylko osobom potrafiącym wykonywać akrobacje na lodzie, ale również jest to sprzęt dla osób początkujących i stawiających swoje pierwsze kroki na lodowisku. Łyżwy figurowe dobrze chronią kostkę przed skręceniem – są mocno usztywnione i dość wysokie, w porównaniu z łyżwami innego typu, a dzięki wydłużonej z tyłu płozie są stabilne i stosunkowo łatwo utrzymać w nich równowagę.

Jak wybrać swoje pierwsze łyżwy figurowe, aby być zadowolonym z zakupu? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i mierzenia łyżew?

Priorytetową kwestią podczas dokonywania zakupu łyżew jest to, aby dobrać odpowiedni rozmiar buta do długości swojej stopy. Jest to sprawa bezpieczeństwa i to ją zawsze musimy stawiać na pierwszym miejscu. Drugorzędną sprawą jest nasze poczucie komfortu. Zastanowić możemy się wtedy nad wyborem materiału, z którego wykonany został but. Trzecią i najmniej ważną opcją jest wybór designu butów. Spory wybór łyżew, które spełniają wszystkie te kryteria znajdziesz tutaj: https://www.asport.pl/k/292/lyzwy-figurowe/.

Dlaczego wybór odpowiedniego rozmiaru buta jest najważniejszą kwestią?

Łyżwy figurowe są najsztywniejsze i najwyższe ze wszystkich rodzajów łyżew, dzięki czemu dobrze chronią kostkę nie tylko podczas jazdy, ale także podczas wykonywania skomplikowanych akrobacji łyżwiarskich. Trzeba jednak dobrze dobrać rozmiar buta.

Zakup zbyt małych łyżew, poza staniem na lodowisku podtrzymując barierkę lub siedząc na trybunach i spoglądając jak inni członkowie rodziny dobrze się bawią, może spowodować powstanie otarć i pęcherzy. Zbyt duży rozmiar butów może zmniejszyć naszą stabilność podczas jazdy lub może grozić nam niebezpieczny upadek, jeśli nie zdamy sobie z tego sprawy już w chwili zakupu sprzętu.

Mini-poradnik jak wybrać dobry rozmiar buta

Na wybór odpowiedniego rozmiaru warto poświęcić chwilę. Mierząc buty w sklepie stacjonarnym, trafiając na wygodny but i właściwy jego rozmiar, dobrym nawykiem jest namierzenie butów o rozmiar mniejszy i większy od wybranych. Utwierdzi to nas w przekonaniu, że przymierzony but jest w idealnym rozmiarze. Warto przymierzyć też inne modele łyżew figurowych – może inne okażą się dla nas jeszcze wygodniejsze?

Każda osoba powinna dobrać rozmiar buta osobiście. Jeśli nie mamy natomiast możliwości, by zabrać dziecko do sklepu, sprawdźmy długość jego stopy odrysowując ją na kartce. Zmierzmy odległość między piętą a najdłuższym z palców, pamiętając przy tym, że nie zawsze jest to duży palec (paluch)! Wiele osób posiada tzw. „stopę grecką”, u których najdłuższy jest palec drugi. Dzięki temu, będziemy wiedzieć jaki rozmiar wkładki wybrać dla dziecka. Przygotujmy według tego wymiaru patyczek, który zabierzemy ze sobą do sklepu – tak najłatwiej będzie nam dobrać odpowiedni rozmiar. Pamiętajmy jednak, żeby zostawić ok. 0,5 cm miejsca w bucie.

Chcąc dokonać zakupu poprzez sklep internetowy, zmierzmy swój dokładny rozmiar stopy, np. centymetrem krawieckim i sprawdźmy na stronie producenta dostępną rozmiarówkę. Tutaj także pamiętajmy o pozostawieniu kilku mm miejsca w obuwiu.

Dlaczego warto wybrać łyżwy wykonane ze skóry naturalnej?

Warto wybrać figurówki zrobione ze skóry naturalnej, nie syntetycznej. Dlaczego? Dlatego, że skóra naturalna jest bardziej wytrzymała. Zapewnia nam też większy komfort, bo stopa w takim rodzaju obuwia nie poci się aż tak bardzo. Obuwie wykonane ze skóry może być w naszym odczuciu niewygodne, lecz skóra z czasem poddaje się i dobrze dopasowuje się do stopy.

Styl czy wygoda? Kolor łyżew – dlaczego nie warto się nim sugerować?

Jest takie powiedzenie, że kupujemy oczami. Podczas wejścia do sklepu warto mieć tego świadomość i nie dać się skusić na wybór danej pary łyżew tylko z tego powodu, że są w naszym ulubionym kolorze. Lepiej postawić na łyżwy wygodne i dobrej jakości, niż zasugerować się ulubionym kolorem.

Wybierając w sklepie swoje pierwsze łyżwy figurowe, warto jest na spokojnie je przymierzyć. Chcąc zadbać o swoje stopy, tym bardziej podczas długich treningów na lodzie, postawmy na buty ze skóry naturalnej – zapobiegną one niekomfortowemu poceniu się stóp. Nie sugerujmy się ulubionym kolorem czy wzorem podczas wyboru łyżew, skupmy się na kwestii naszego bezpieczeństwa i komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *