Kobieta ze zdrowymi zębami

Jak przebiega usuwanie ósemek?

Usuwanie ósemek jest konieczne, kiedy wyrastają one nieprawidłowo lub pojawiają się częste stany zapalne, próchnica i dolegliwości bólowe. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Po ekstrakcji trzeba stosować się do zaleceń lekarza.

Kiedy trzeba usunąć ósemki?

Ósemki to potoczne określenie na trzecie zęby trzonowe, które u człowieka wyrzynają się jako ostatnie. Zwykle następuje to między 17 a 25 rokiem życia, jednak zdarza się także, że pojawiają się dużo później. Niestety ósemki często szybko się psują lub wyrastają nieprawidłowo, dlatego konieczne jest ich usunięcie. Zabieg jest niezbędny, jeżeli pojawią się: próchnica, stan zapalny, niespecyficzne dolegliwości bólowe i ucisk na sąsiadujące zęby. Wskazaniem jest również chęć rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.

Ekstrakcja trzecich zębów trzonowych jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Wykonuje się go bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Możliwe jest także prywatne usuwanie ósemek. Warszawa to miasto, w którym trzeba za nie zapłacić ok. 300 zł.

Jak wygląda usuwanie ósemek?

Zabieg usuwania ósemek zawsze powinien być poprzedzony dokładną diagnostyką. Stomatolog ocenia stan jamy ustnej pacjenta oraz zleca mu wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (pantomogramu) lub tomografii komputerowej. Dzięki temu możliwe jest dokładne zaplanowanie leczenia i uniknięcie powikłań. Usuwanie ósemek zawsze przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym – nieprzyjemne doznania są zredukowane do minimum. Cała procedura trwa około godziny.

Najpierw stomatolog dokonuje nacięcia dziąsła w okolicy zęba przeznaczonego do usunięcia, a następnie przewierca blaszkę kostną. Kolejne kroki to rozdrobnienie ósemki na mniejsze kawałki (dzięki czemu można je łatwo wyjąć oraz odseparowanie), dłutowanie i usunięcie korzeni. Zabieg kończy się dokładnym oczyszczeniem zębodołu i założeniem szwów.

W niektórych gabinetach zabieg usuwania ósemek kończy się nałożeniem na ranę osocza bogatopłytkowego PRF. Jest to membrana, która zabezpiecza zębodół i przyspiesza jego gojenie się. Preparat nie wywołuje alergii i jest całkowicie bezpieczny dla organizmu pacjenta.

Czego nie wolno po usunięciu ósemek?

Po usunięciu ósemek konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko pojawienia się powikłań. Wśród najczęstszych wymienia się: suchy zębodół, zaburzenia gojenia się rany, obrzęk, silny ból, przedłużone krwawienie i stan zapalny.

Po usunięciu zęba nie wolno jeść i pić mniej więcej przez 2 godziny. W kolejnych dniach należy unikać gorących potraw oraz pokarmów, które wymagają intensywnego żucia. Zabronione jest także spożywanie alkoholu i palenie tytoniu. Warto zrezygnować także z wysiłku fizycznego do momentu zagojenia się rany.

W trakcie procesu gojenia się rany ważna jest higiena jamy ustnej. Zęby trzeba myć rano, wieczorem i po każdym posiłku. Nie jest jednak wskazane intensywne płukanie. W razie wystąpienia bólu dozwolone są zimne okłady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *