Mężczyzna w ciągu alkoholowym siedzi na batonowych rurach

Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym? Zobacz sprawdzone rozwiązania

Odtruwanie alkoholowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie, z którego korzysta szeroka rzesza osób ze świata celebrytów, a także biznesmenów. Odtrucie alkoholowe pomaga w szybszy sposób usunąć z organizmu toksyczne metabolity powstałe w wyniku długofalowego spożywania alkoholu, a także prowadzi do bezpiecznego wytrzeźwienia w komfortowych warunkach pod opieką wyspecjalizowanego personelu medycznego.

Czym jest odtruwanie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe, to inaczej skuteczne usunięcie z organizmu człowieka samego alkoholu, a także wszystkich szkodliwych substancji, które powstały w wyniku przemian metabolicznych podczas spożycia napojów wysokoprocentowych.

Ciągi alkoholowe, trwające kilka dni uzależniają organizm, więc nagłe zaprzestanie picia prowokuje powstanie objawów odstawiennych. Następnie nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego mogą być groźne dla życia pacjenta, w związku z tym do odtrucia alkoholowego używa się specjalistycznych leków, a także kroplówek.

Czy detoks alkoholowy, jest tym samym, co odtrucie alkoholowe?

Detoks alkoholowy to nie to samo, co odtrucie alkoholowe. Odtrucie, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z oczyszczeniem organizmu i doprowadzenie pacjenta do stanu trzeźwości.

Detoks alkoholowy natomiast, to wstęp do dalszej terapii, która zakłada jako pierwszy etap odtrucie alkoholowe. Detoks alkoholowy trwa kilka dni, a po nim pacjent przygotowany jest do podjęcia terapii alkoholowej na oddziale lub w placówce do spraw uzależnień.

Czy kroplówka na trzeźwienie jest tym samym, co detoks i odtrucie alkoholowe?

Oczyszczanie organizmu po libacji alkoholowej, polega na podaniu soli fizjologicznej oraz kroplówek witaminowych. Zabieg przywraca równowagę elektrolitową, w wyniku tego równowagę metaboliczną.

Kroplówka jest skuteczna na początkowe zatrucie alkoholowe, potocznie zwane stanem nietrzeźwości. Pomaga pozbyć się resztek alkoholu ze krwi i przywrócić normalne funkcjonowanie pacjenta.

Objawy zespołu abstynencyjnego

Odtruwanie organizmu z alkoholu powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, które nazywają się fachowo zespołem abstynencyjnym.

Nagłe przerwanie ciągu alkoholowego skutkuje wystąpieniem wielu objawów, które są w różnym stopniu nasilone:

 • bóle głowy;
 • zaburzenia świadomości;
 • napady drgawkowe;
 • omamy wzrokowe;
 • padaczka alkoholowa;
 • urojenia słuchowe;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • bóle mięśni;
 • stany lękowe;
 • bezsenność, zaburzenia snu i koszmary senne;
 • przerwanie picia powoduje także zaburzenia osobowości;
 • a głód biochemiczny wyzwala agresję.

Czy można przeprowadzić odtrucie alkoholowe we własnym domu?

Tak, jak wyżej wspominaliśmy, odtrucie alkoholowe jest procesem złożonym i bywa trudne. Odstawienie alkoholu wiąże się z wystąpieniem nasilonych nieprzyjemnych objawów, które są nie tylko niekomfortowe, ale wymagają często podania specjalistycznych leków.

O ile złagodzenie fizycznych objawów jest w jakimś stopniu możliwe, to kluczowy podczas terapii jest stopień zatrucia, od którego zależy, czy wystąpią wszystkie niepokojące objawy, które pojawiają się bardzo często na skutek spożycia długotrwałego.

Co podaje się na odtrucie po alkoholu?

Na czym polega odtruwanie alkoholowe? Odtruwanie alkoholowe, które jest wstępem z wyjścia nałogu alkoholowego, polega w pierwszej kolejności na przepłukaniu organizmu z produktów metabolizmu alkoholu.

Kolejnym etapem jest nawodnienie organizmu, aby wyrównać elektrolity i sole mineralne. |W dalszym etapie pacjent otrzymuje leki o działaniu uspokajającym oraz leki przeciwbólowe. Odtruwanie alkoholowe polega głównie na reagowaniu oraz łagodzeniu pojawiających się symptomów.

Ile trwa odtrucie po alkoholu?

Odtrucie organizmu trwa od kilku godzin, do kilku dni. Kończy się, kiedy stan zdrowia fizycznego pacjenta wraca do normy.

Cała procedura zależy tak naprawdę od dotychczasowego stanu zdrowia osoby pijącej.

Czy odtrucie alkoholowe pomaga?

Skuteczne odtrucie alkoholowe, pomimo że wywołuje ból głowy, to skutecznie pomaga przerwać ciąg alkoholowy.

Bezpieczeństwo pacjenta jest zawsze na pierwszym miejscu, dlatego proces poprzedzony jest badaniem krwi, a także sprawdzeniem stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli istnieje taka konieczność, pacjent otrzymuje środki farmaceutyczne na kilka następnych dni.

Co Alkohol wypłukuje z organizmu?

Wieloletnie doświadczenie lekarzy pokazuje, że alkohol wypłukuje z organizmu potas, sód, a także inne sole mineralne, których zaburzony poziom przyczynia się do występowania drgawek, czy omamów, a także niebezpiecznych dla zdrowia objawów.

Żelazo, wapń, potas, magnez, wraz z jeszcze większą ilością składników, są składową hemoglobiny oraz poszczególnych enzymów i biorą udział w najważniejszych szlakach metabolicznych. Odgrywają szalenie ważną rolę w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Alkohol powoduje drastycznie obniżenie poziomu tych składników.

Jak długo organizm oczyszcza się po alkoholu?

Odtruwanie alkoholowe po nadmiernym spożyciu, jest zupełnie inną sytuacją, niż odtruwanie alkoholowe po wielodniowym ciągu alkoholowym.

O ile odtrucia alkoholowe przy użyci sławnej kroplówki trwają do kilku godzin, to detoks może trwać nawet 90 dni. Detoks jest bowiem przygotowaniem osoby uzależnionej do dalszej terapii.

Detoks alkoholowy i co dalej?

Wiele osób uzależnionych, kiedy zakończy odtrucie alkoholowe, ma okienko nazywane okresem przejściowym. Jest to bardzo niebezpieczny moment, ponieważ odzyskanie dobrego samopoczucia kusi chęcią ponownego napicia się.

Jeśli wpadłeś w ciąg alkoholowy i przeszedłeś detoks, to warto od razu skorzystać z psychoterapii, która pomoże rozwiązać problemy związane z nadużywaniem alkoholu.

Czy po detoksie można wrócić do swobodnego spożywania alkoholu?

Detoks nie jest metodą leczenia alkoholizmy, jest natomiast wstępem do rozpoczęcia terapii. Jeśli jesteś osobą uzależnioną, to spożywanie alkoholu będzie się zawsze wiązało z możliwością utraty kontroli przez Ciebie.

Alkoholizm to choroba śmiertelna, której nie da się wyleczyć. Po zakończonym detoksie najlepiej zrobić wszystko, by zachować stan trzeźwości i długoletnią abstynencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *