Chłopiec zakłada w szkole swoje buty

Ile powinno być centymetrów zapasu w butach dla dzieci?

Zakup butów dla dziecka to czasem spory problem – dzieci mają różne stopy, a przy tym czasami rosną w tempie ekspresowym. Wielu rodziców więc planuje zakup większych egzemplarzy, aby znów po miesiącu czy dwóch nie pojawić się ponownie w sklepie. Owszem, możliwe jest zakupienie nieco większego obuwia, ale ta różnica nie może być zbyt duża. Jaki zapas w bucie możemy bezpiecznie zastosować?

Jak zmierzyć stopę dziecku?

Nie wystarczy zgłosić się do sklepu z dzieckiem i przymierzyć mu wybrane buciki na stopy, tzn. czasami jest to wręcz bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Nic nie poradzimy na to, że jedne dzieci lubią przymierzać nowe buty (a tych jest naprawdę niewiele), a inne już nie. Bywa więc, że zarówno dziecko, jak i rodzice przeżywają niezłą gehennę w sklepie z butami. Czasami naprawdę lepszym wyborem jest zmierzenie dziecku stóp w domu i samodzielnie udanie się na zakupy. Jak zrobić to prawidłowo?

Jak zmierzyć stopę dziecku? Możemy do tego użyć gotowej miarki, jeśli taką posiadamy, lub zrobić to na dwa najbardziej popularne sposoby. Pierwszy z nich polega na obrysowaniu na kartce papieru dziecięcych stóp, a drugi wymaga zastosowania sznureczka. W jednym i w drugim przypadku mierzymy zarówno jedną, jak i drugą stopę – mogą się różnić długością. Dziecko musi stać stabilnie obiema stopami na twardej powierzchni, w przypadku sznureczka należy go podłożyć pod stopę i dokładnie zaznaczyć długość od pięty do największego palca.

Co istotne, mierzymy długość stopy oraz jej szerokość, ponieważ dziecięce stopy mogą bardzo się pod tym względem różnić – jedne są drobne i szczupłe, a drugie wprost przeciwnie – dość pulchne. Te dwa pomiary, tj. długość i szerokość stopy wystarczą nam do tego, aby zakupić odpowiednio dopasowane buty naszemu maluchowi. Jeśli już wiemy, jak zmierzyć stopę dziecku, to warto teraz przekonać się, ile buty mogą być większe od stopy.

Ile może być centymetrów zapasu w butach dla dziecka?

Do czego w ogóle jest potrzebny ten zapas i czy można z niego zrezygnować? Otóż zapas w bucie niezbędny jest choćby do tego, aby po założeniu grubszej skarpety dziecko nie odczuwało w bucie dyskomfortu w postaci ciśnięcia – takie odczucia mogą skutecznie zniechęcić malucha do chodzenia na własnych nogach. Ale zapas w dziecięcych butach ma także inne praktyczne zastosowanie – otóż dziecięce stopy zazwyczaj rosną bardzo szybko, więc tym samym unikamy sytuacji, że gdy dziecko przyzwyczai się już do swoich nowych bucików, to my musimy je za chwilę wymieniać. Dzięki zapasowi buty mogą wystarczyć przynajmniej na jeden sezon.

Ile może być centymetrów zapasu w butach dla dzieci? Na pewno but nie może być dużo za duży. Maksymalny zapas, jaki nie będzie miał negatywnych konsekwencji to 1,2 cm, natomiast najmniejszy to 0,5 cm. Zakup znacznie większych butów może wywołać przykre konsekwencje, które mogą się objawić zarówno w niechęci dziecka do samodzielnego chodzenia, jak i pewnych nieprawidłowościach w rozwoju stopy, która jest jeszcze bardzo elastyczna i podatna na najmniejsze odkształcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *