Zawór kulowy jest często nazywany zaworem obrotowym. Działa on w łatwy sposób. Zawory te są popularnym urządzeniem, które pozwala na odcięcie źródła wody lub też gazu. Są zazwyczaj używane w instalacjach mieszkalnych. Jednak mogą one być także wykorzystywane w innych gałęziach przemysłu. Między innymi w transporcie. Czym tak naprawdę są zawory kulowe? Jak działa zawór kulowy?
Zawory kulowe
Co to są zwory kulowe? Jak działa zawór kulowy? Zawory kulowe często również nazywane zaworami obrotowymi są zbudowane przede wszystkim z kuli, która posiada wydrążony specjalny otwór. Za pomocą tego mechanizmu istnieje możliwość przepuszczania lub też blokowania przepływu wody bądź innej substancji. Zawory kulowe używane są do odblokowywania lub przepuszczania takich substancji jak gaz, woda, olej czy też sprężone powietrze. Urządzenia te posiadają dobrą konstrukcję odporną na różne warunki, która charakteryzuje się znacznie dobrą trwałością, odpornością na różne zabrudzenia, a także szczelnością.
Zawory kulowe mają duże zastosowanie, ponieważ mogą w bardzo szybki sposób odciąć oraz przywrócić przepływ danej substancji jak na przykład wodę. Najczęściej tego typu mechanizmy stosuje się w domowych instalacjach. Doprowadzają one zimną oraz ciepłą wodę. Dużo osób stosuje je także do instalacji centralnego ogrzewania lub instalacji gazowej. Zawory kulowe są też stosowane w usługach transportowych, branży budowlanej, chemicznej, spożywczej itp. Często spotykane na rurociągach podwodnych (do wydobywanie ropy), gazowych.
Budowa oraz działanie zaworu kulowego
Jak działa zawór kulowy? Zawór kulowy posiada specjalny korpus oraz gniazdo, wałek zwrotny. W tak zwanym gnieździe zaworu znajduje się kula z otworem. Kiedy dany zawór kulowy jest otwarty, to dana substancja przepływa przez otwór. Jeśli zawór jest zamknięty, to kula zakrywa gniazdo (zawór jest bardzo szczelny). Dzięki temu dana substancja nie przypływa dalej. Budowa zaworu jest bardzo prosta, spełniająca swoje zadanie w stu procentach.
Jakie są rodzaje zaworów kulowych?
Na rynku istnieje wiele rodzajów zaworów kulowych. Mogą to być między innymi:
- zawory kulowe dwucalowe. Stosuje się je jako zawory główne do doprowadzania wody do mieszkania.
- zawory kulowe kątowe. Posiadają one zamiast dźwigni klasycznej tak zwany motylek czy też pokrętło. Stosowane są one w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużo przestrzeni.
- zawory kulowe półcalowe. Zawory te są używane w instalacjach wodnych. Są wykorzystywane do podłączeń wężyków hydraulicznych.
- zawory kulowe ze śrubunkiem.
- zawory kulowe trzycalowe. Są bardzo wytrzymałe. Używane przede wszystkim do uzupełnienia danej strefy doprowadzającej wodę do danej instalacji.
- zawory kulowe kołnierzowe. Stosowane w rurach posiadających większą średnicę.
- zawory kulowe z filtrem. Zawory te posiadają zintegrowany filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia.
- -zawory kulowe sterowane pneumatycznie. Są to zawory używane w branży przemysłowej, gdzie liczy się bardzo bezpieczeństwo regulacji przepływu substancji w środowiskach wysokiego zagrożenia wybuchem. Tego typu zawory są stworzone ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Są wspomagane pneumatyką. Posiadają specjalny napęd pneumatyczny. Taki zaworu działa na zasadzie przesterowania kuli zaworu, tak by w konsekwencji zablokować przepływ danej substancji. Proces jest zautomatyzowany, wspomagany elektrozaworami, siłownikami.
Podsumowanie
Odpowiadając na pytania co to są zwory kulowe? Jak działa zawór kulowy? Możemy stwierdzić, że zawory kulowe otwierają bądź zamykają dany przepływ substancji, którą może być na przykład woda czy też gaz. Zawory te posiadają bardzo wysoką szczelność, są łatwe w obsłudze. Stosuje się je najczęściej w przemyśle, budownictwie czy też domu. Odcinają one przede wszystkim wodę zarówno tą zimną jak i ciepłą w domowych warunkach i nie tylko.