Mężczyzna z depresją

Terapia depresji – jak leczyć?

Depresja jako choroba dotyka bardzo dużą ilość osób. Coraz częściej słyszymy, że na depresję cierpią nie tylko osoby młode, ale też i osoby po 50 roku życia. Nie ma bowiem reguły, kto może, a kto nie może zachorować na depresję. Prawda jest jednak taka, że leczenie depresji wcale nie jest takie proste. Zacząć należy przede wszystkim od tego, że aby leczyć depresję, musimy ją najpierw rozpoznać.

Objawy depresji – jak je rozpoznać?

Osoby, które borykają się z problemem depresji, nie będą chciały przyznać się do tego, że w ogóle na coś chorują. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem depresji jest zaprzeczenie i wyparcie choroby. Pacjenci, którzy borykają się z tym schorzeniem, bardzo często nie chcą przyznać zarówno przed sobą, jak i przed swoimi bliskimi, że faktycznie cierpią na depresję. Przełamanie tego stanu to pierwszy krok, aby skutecznie zacząć leczyć depresję. To jednak nie wszystko, na co musimy zwrócić uwagę, kiedy mówimy o objawach depresji.

Kolejnym z nich są stany, które przyrównać możemy do apatii. Pacjenci, którzy cierpią na depresję, bardzo często są apatyczni, nie mają chęci do zrobienia czegokolwiek. Bardzo często też zamykają się oni w swoich domach i wychodzą tylko wówczas, kiedy rzeczywiście jest to konieczne.

Innym objawem depresji może być nagły i gwałtowny spadek własnej samooceny. Pacjenci z depresją mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, nie wierzą w to, ze coś może im się udać. Między innymi z tego powodu, bardzo często mają oni problemy ze znalezieniem pracy – jeśli takowej nie mają.

Jak leczyć depresję?

Skoro wiemy już, jak dokładnie przedstawiają się objawy depresji, warto jest przyjrzeć się temu, jak leczyć depresję. Niestety, jeśli pacjent nie wyrazi jakiejkolwiek woli leczenia, terapia nie przyniesie pożądanego rezultatu. Dopóki bowiem nie wydarzy się jakieś nieszczęście, na przykład próba samobójcza, to chorego nie można leczyć wbrew jego woli. Jednak chęć szukania pomocy jest już sygnałem, że człowiek chory na depresję dąży do tego, by coś zmienić. Leczenie depresji powinno się odbywać przy wsparciu psychoterapeuty, jak również – jeśli zajdzie taka konieczność – przy wsparciu farmakologicznym. Tylko prawidłowo i profesjonalnie prowadzona terapia depresji może przynieść efekty. Leki w połączeniu z psychoterapią przyniosą rezultaty, jeżeli pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza i psychoterapeuty. Musimy jednak być bardzo cierpliwi – nigdy nie jest tak, że depresję możemy wyleczyć w tydzień albo dwa dni. Zazwyczaj jest to proces, który trwa kilka tygodni, miesięcy, a czasem nawet i lat.

Wsparcie osoby z depresją

W leczeniu depresji bardzo ważne jest wsparcie, jakie chory może otrzymać od swojego otoczenia. Przede wszystkim nie należy bagatelizować objawów choroby, które pojawiają się u członka rodziny. Wiele osób nieświadomie wyrządza krzywdę swoim bliskim, mówiąc, że mają nie przesadzać, że na pewno tak źle się nie czują czy że inni mają gorzej. Depresja jest chorobą, która nie musi dawać widocznych objawów somatycznych, dlatego też często objawy depresji są brane jako tymczasowe pogorszenie nastroju czy nawet humory. Takim podejściem można wyrządzić choremu krzywdę. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak pomóc bliskiej osobie, która jest w depresji, wówczas możesz porozmawiać z psychoterapeutą o tym, jak jej udzielić wsparcia.

Artykuł powstał we współpracy z psychoterapeutą Donatą Kurpas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *