Regeneracja siłownika.

Regeneracja siłowników hydraulicznych krok po kroku. Jakie są etapy regeneracji siłownika?

Siłowniki są częściami serwisowymi. Oznacza to, że co pewien czas należy poddawać je serwisowi, aby upewnić się, że wszystko działa sprawnie, lub dokonać odpowiednich zabiegów naprawczych, gdy pojawiają się pierwsze symptomy nieprawidłowej pracy.

Siłowniki hydrauliczne – mali bohaterowie placów budowy

Kiedy widzimy koparkę, pierwsze, co rzuca się w oczy, jest często wielka łycha, ogromne koła i wysoko umieszczona żółta kabina. Niektórzy, szczególnie ci niezwiązani z branżą budowlaną, potrafią rozpoznać wywrotkę czy koparkę, mogą jednak nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wygląda siłownik i gdzie go szukać. A trzeba powiedzieć, że ta część jest niezmiernie ważna w pracy maszyny budowlanej. Bez niej koparka nie mogłaby prawidłowo poruszać ramieniem, co uniemożliwiałoby jej skuteczną pracę. Dlatego tym bardziej warto poświęcić siłownikom hydraulicznym należytą uwagę, by mogły służyć jak najdłużej.

Awaria siłownika. Czym może być spowodowana?

Koparki, a więc również siłowniki hydrauliczne, pracują często w ciężkich warunkach przez wiele godzin. Na placu budowy czy w kopalniach odkrywkowych przez cały czas narażone są na kontakt z piaskiem, błotem, pyłem, drobnym kruszywem i innymi zanieczyszczeniami. Nieczystości dostają się do wnętrza siłowników i w rezultacie mogą powodować awarię podzespołów. A na jakie konkretnie usterki narażone są nasze siłowniki? Może między innymi dojść do utraty szczelności dławicy, przecieków wewnętrznych lub zewnętrznych, zużycia prowadnic tłoczyska, problemów z ciśnieniem w układzie hydraulicznym, ale również do fizycznych uszkodzeń elementów hydraulicznych, które wymagają zwykle natychmiastowej naprawy. Oczywiście regularne serwisowanie części jest kluczowe, jednak należy również pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania, na przykład o regularnej wymianie oleju i nieobciążaniu maszyn ponad ich możliwości. Praca w krytycznych warunkach może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, wymagających bezzwłocznej interwencji.

Regeneracja siłownika.

Regeneracja siłowników hydraulicznych – etapy regeneracji podzespołu

Zanim powiemy sobie o regeneracji, warto jeszcze zwrócić uwagę na istotną kwestię, czyli wybór serwisu, któremu powierzymy nasze siłowniki. Klient staje przed decyzją: czy zaufać małemu zakładowi, który oferuje niskie ceny usług, oddać części do dobrze wyposażonego serwisu hydraulicznego, czy może bezpieczniej będzie wybrać autoryzowany serwis maszyn? Postawić na oszczędność czy może jednak na gwarancję? Czym w ogóle powinien charakteryzować się dobry serwis i jak powinna wyglądać usługa, uwzględniając etapy prac?

Pierwszym punktem na liście rzetelnego serwisu zajmującego się regeneracją siłowników hydraulicznych powinno być wyszczególnienie zakresu prac. Na samym początku podzespół powinien zostać rozebrany na części, aby fachowiec mógł ocenić jego faktyczny stan. Dzięki temu będzie się mógł zorientować, co faktycznie uległo uszkodzeniu, a także które elementy mogą zostać zregenerowane, a które wymagać będą całkowitej wymiany. Bez tego wycena kosztów całego procesu byłaby bardzo trudna do oszacowania.

Gdy siłownik zostanie dokładnie obejrzany przez doświadczonego specjalistę, ten zadecyduje, co robić dalej. Profesjonalista wie, że wymiana części na nową jest ostatecznością – jeśli tylko da się uratować element, regenerując go, warto się o to postarać. Dzięki temu da się znacznie zminimalizować koszty całej usługi.

Kolejny etap to sporządzenie zakresu prac oraz wycena. Klient powinien móc zapoznać się z planowanymi działaniami. Powinny mu być również przedstawione możliwe rozwiązania, zdarza się bowiem, że czasem regeneracja, choć możliwa, jest mało perspektywicznym rozwiązaniem. Bo jeśli część i tak należałoby wymienić po roku użytkowania, zastąpienie uszkodzonego elementu nowym, może na dłuższą metę oznaczać większą oszczędność i spokój.

Po konsultacji z klientem i podjęciu kluczowych decyzji, serwisant może brać się do pracy. Proces regeneracji siłowników hydraulicznych może obejmować m.in. takie czynności jak: szlifowanie i chromowanie, wymiana łożysk, cylindra, tłoczyska lub uszczelnień. Jeśli chodzi o te ostatnie, warto wybrać serwis, który oferuje uszczelnienia wysokiej jakości. Elementy te często w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniom, a to z kolei może prowadzić do poważniejszych awarii sprzętu. Jeśli chcemy zaoszczędzić akurat na uszczelnieniach, musimy liczyć się z tym, że w konsekwencji kolejny serwis może nas kosztować znacznie więcej.

Ostatnim elementem przed oddaniem zregenerowanego siłownika klientowi jest sprawdzenie jego prawidłowego działania, czyli wykonanie testów diagnostycznych. Jeśli na tym etapie siłownik działa, jak należy, oznacza to, że może bezpiecznie wrócić do pracy. Jeśli nie – można od razu zająć się problemem i naprawić go, zanim możliwe będzie ukończenie zlecenia.

siłownik hydrauliczny.

Jaki jest koszt naprawy lub regeneracji siłowników hydraulicznych?

Jak wynika z powyższego tekstu, nie jest łatwo ocenić koszt serwisu bez zebrania niezbędnych informacji, czyli krótko mówiąc – bez rozłożenia części na czynniki pierwsze. Dlatego chcąc uniknąć przedłużających się przerw w pracy i niespodzianek związanych z zaskakująco wysokimi kosztami naprawy, należy korzystać z usług profesjonalnych serwisów. Pracujący w nich specjaliści będą w stanie dokonać dokładnej wyceny i określić zakres prac niezbędnych do tego, by przywrócić siłowniki hydrauliczne do stanu sprzed awarii.

1 thought on “Regeneracja siłowników hydraulicznych krok po kroku. Jakie są etapy regeneracji siłownika?”

  1. Nie miałem pojęcia o etapach regeneracji podzespołów, bardzo ciekawe to jest. Chyba zacznę się tym bardziej interesować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *