Starszy mężczyzna z depresją

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia wielu osobom wydaje się być magicznym procesem, który powinien sprawić, że rozwiążą się wszystkie ich problemy. Inni zaś zupełnie nie wierzą w jej skuteczność. Jest to jednak sposób na udzielanie pomocy ludziom oparty o metody potwierdzone naukowe.

Psychoterapia może pomóc osobom zmagającym się z wieloma problemami – niskim poczuciem własnej wartości, trudnościami w relacjach czy kompulsywnymi zachowaniami. Polega na wykorzystywaniu metod psychologicznych w celu poprawienia dobrostanu człowieka.

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia jest stosowaniem metod wypracowanych przez psychologię wzmacniających zdrowie psychiczne. Umożliwia u klienta rozpoczęcie oraz przeprowadzenie procesu zmiany oraz pomaga radzić sobie z trudnościami.

Psychoterapia oparta jest o regularny kontakt międzyludzki – z terapeutą w psychoterapii indywidualnej lub całą grupą w psychoterapii grupowej. Większość rzeczy, nawet tych trudnych, odbywających się w przestrzeni tego kontraktu ma charakter sprzyjający rozwojowi i zmianie.

Czy psychoterapia działa?

O tym, że psychoterapia działa świadczą niezliczone dowody kliniczne – przypadki klientów, którym pomogła w codziennym funkcjonowaniu, jak i tych, których wyprowadziła z ekstremalnie trudnych kryzysów. Na jej korzyść przemawiają też przeprowadzone badania naukowe i metaanalizy. Nie wszystkie nurty i metody mają jednak potwierdzona skuteczność, a niektóre z nich sprawdzają się tylko w leczeniu określonych zaburzeń. Wysokie kompetencje terapeuty są jednak zawsze czynnikiem leczącym, niezależnie od nurtu, w którym pracuje.

W jaki sposób działa psychoterapia?

Psychoterapia jest formą pomocy, która jest wrażliwa na wiele czynników. Za to czy cały proces się powiedzie odpowiedzialne są:

  • osoba terapeuty,
  • klient,
  • stabilność nawiązanej między nimi relacji,
  • w najmniejszym stopniu – stosowane metody.

Samo pojawienie się klienta u psychoterapeuty świadczy, że prawdopodobnie jest on na drodze poszukiwania zmiany. Jeżeli przychodzi z własnej woli i jest otwarty na to, co wydarzy się w kontakcie z terapeutą, to przynosi ze sobą nadzieję, pozytywne oczekiwania i wiarę w to, że uda mu się coś zmienić. To wszystko razem sprawia, że terapia w ogóle może zadziałać.

Kluczowym elementem psychoterapii jest jednak relacja terapeutyczna, czyli ta która wykształca się pomiędzy psychoterapeutą i klientem. Dzięki niej można otrzymać tak bardzo potrzebne wsparcie, zrozumienie i empatię, ale też doświadczyć w bezpiecznych warunkach trudnych emocji czy mechanizmów działania, które następnie udaje się zrozumieć i pokonać.

Artykuł powstał dzięki Strefamysli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *