Czarna klinkieta sufiotowa w salonie w domu jednorodzinny

Kinkiety i plafony sufitowe – gdzie się sprawdzają?

Współcześni producenci oświetlenia do domów wychodzą naprzeciw najtrudniejszym nawet oczekiwaniom nowoczesnych klientów. Właśnie dlatego w sklepach dostępny jest cały wachlarz zróżnicowanych pod względem wyglądu i funkcjonalności modeli, wśród których naprawdę każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, by lampy w naszych domach były zróżnicowane i pozwoliły na dostosowywanie natężenia światła do aktualnych potrzeb. Oprócz klasycznych zwisów, dobrze więc postawić na mniej oczywiste rozwiązania – plafony czy kinkiety. Podpowiadamy, gdzie sprawdzą się najlepiej.

Kinkiety i plafony sufitowe są znane od lat – najczęściej wykorzystywane były jako dodatkowe oświetlenie uzupełniające klasyczne lampy wiszące. Warto jednak wiedzieć, że mogą je zupełnie zastąpić. Wszystko uzależnione jest od metrażu, przeznaczenia pomieszczenia czy pożądanego efektu. Zawsze rekomendujemy zróżnicowane źródła światła, które pozwalają na dokonywanie szybkich zmian w zależności od potrzeb. To prosty sposób na podniesienie funkcjonalności wybranego pomieszczenia. Gdzie polecamy zastosować kinkiety i plafony?

Domowy gabinet to przestrzeń przeznaczony do pracy. W takim miejscu bardzo ważne jest więc praktyczne oświetlenie punktowe. Najlepszym rozwiązaniem są modele, które umożliwiają nakierowywanie strumienia światła na przestrzeń roboczą. Taką możliwość dają nowoczesne kinkiety z wysięgnikami, które w tym szczególnym pomieszczeniu mogą nawet zupełnie zastąpić klasyczne lampy wiszące. Efektywnie wspierają oczy w czasie pracy i sprawiają, że w gabinecie panuje atmosfera sprzyjająca wysiłkowi intelektualnemu. To szczególnie ważne, gdy pracujesz przez kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie.

Pamiętaj, że najlepsze lampy do gabinetu mają być przede wszystkim funkcjonalne. W tej przestrzeni pracujesz, a więc panująca w nim aura musi pozytywnie wpływać na twoje samopoczucie, a światło musi pozwolić ci zobaczyć wszystko, co istotne. Aby realizacja obowiązków szła naprawdę sprawnie, rekomendujemy ci kinkiety z wysięgnikami dostępne w ofercie sklepu Artera. Zyskujesz dzięki nim możliwość precyzyjnego sterowania kierunkiem światła oraz jego natężeniem, co pozwala ci precyzyjnie dopasować oświetlenie do swoich potrzeb.

Nie możesz zapominać, że na twoją pracę istotny wpływ ma twoje samopoczucie. Jeśli więc pracujesz z domu, zadbaj o to, by twój gabinet był nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Wybrane kinkiety powinny więc wpisywać się w styl aranżacyjny, a ten zaś w twój gust. Zadbaj o przestrzeń, w której spędzasz co najmniej 8 godzin dziennie. Współcześni producenci na szczęście znają realia, dlatego przygotowali lampy ścienne utrzymane w zróżnicowanej stylistyce. Możesz więc wybierać rozwiązania spośród wielu dostępnych wzorów i kolorów – nie musisz więc wybierać czegoś, co nie satysfakcjonuje cię w 100%.

Czy kinkiety sprawdzają się wyłącznie w domowych gabinetach? Nic bardziej mylnego. Lampy ścienne są doskonałym rozwiązaniem do salonów, gdzie pomagają w wyznaczaniu poszczególnych stref funkcjonalnych. To również doskonały wybór, jeśli zależy ci na podkreśleniu wyjątkowych elementów wyposażenia: obrazów, zdjęć czy pamiątek. Kinkiety bardzo dobrze odnajdują się również w wąskich przedpokojach – warto jednak wybierać modele płaskie, które nie będą zajmowały zbyt wiele przestrzeni i nie ograniczą swobody poruszania się.

Plafony sufitowe – gdzie się sprawdzają?

Plafony, czyli płaskie lampy sufitowe, przez wiele lat pojawiały się przede wszystkim w łazienkach czy przedpokojach. Nic w tym dziwnego – są niewielkie i nie wpływają negatywnie na komfort poruszania się, a jednocześnie zapewniają naprawdę dobry dostęp do światła. Współcześnie jednak przybierają zupełnie nową formę, co pozwala na ich wykorzystywanie również w innych częściach domu. Dzisiaj plafony sufitowe pojawiają się najczęściej w niskich pomieszczeniach – to doskonałe rozwiązanie w sypialni czy salonie.

Nowoczesne plafony sufitowe znacząco różnią się od tego, co możemy pamiętać sprzed dekady. Producenci oferują modele, które znacznie precyzyjniej odpowiadają potrzebom rynku – w sklepach pojawiają się więc lampy przysufitowe ze stali i naturalnych materiałów. Coraz częściej można znaleźć rozwiązania z drewna i tkanin. Pozwala to na osiągnięcie przytulnej atmosfery, co sprawiło, że plafony znalazły swoje miejsce również w tak wyjątkowych przestrzeniach, jak salon czy sypialnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *