Urządzenie do lakierowanie selaktywnego

Specjalistyczne urządzenia i narzędzia do lakierowania – co warto wybrać?

Odpowiednio wyposażone linie produkcyjne i montażowe pozwalają firmom zajmującym się produkcją podzespołów elektronicznych wytwarzać elektronikę z zachowaniem wysokich standardów jakościowych oraz możliwie niskich kosztów produkcji. Jednym z obszarów, w których właściwy dobór urządzeń ma ogromne znaczenie dla optymalizacji kosztów i finalnej jakości oraz niezawodności, jest lakierowanie wytwarzanych podzespołów elektronicznych.

Na czym polega lakierowanie selektywne i po co się je wykonuje?

Lakierowanie selektywne (nakładanie powłok konformalnych) to jedna z metod ochrony płytek PCB przed niekorzystnym oddziaływaniem niepożądanych czynników zewnętrznych. Powłoka, która powstaje po nałożeniu lakieru, jest w stanie skutecznie zabezpieczyć płytki drukowane przed szeregiem zagrożeń, jak np. wilgoć, agresywne środowisko chemiczne, ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, korozja, kurz czy pył. Lakierowanie płytek PCB pozwala również znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania i rozrastania się tzw. wąsów cynowych (ang. whiskers), co przekłada się na wydłużenie okresu bezpiecznej eksploatacji podzespołów i urządzeń elektronicznych. 

Urządzenia do lakierowania selektywnego – rodzaje

Nanoszenie powłok lakierniczych na podzespoły elektroniczne wymaga precyzji oraz jak najwyższej powtarzalności zarówno w przypadku niewielkich wolumenów, jak i produkcji wielkoseryjnej. Z tego względu lakierowanie selektywne najczęściej wykonuje się w pełni automatycznie, wykorzystując zaawansowane technologicznie urządzenia, gwarantujące odpowiednią dokładność dozowania i osadzania powłok lakierniczych na komponentach. Część z nich jest przeznaczona wyłącznie do pracy w linii, ale na rynku są dostępne również takie urządzenia, które można skonfigurować zarówno do zastosowania in-line, jak i do pracy jako jednostki wolnostojące (off-line). 

Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia do lakierowania?

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, jest precyzja pracy danego urządzenia, warto również uwzględnić jego wydajność oraz to, czy może ono być  wykorzystane do pracy zarówno w obrębie linii produkcyjnej, jak i poza nią. Niezwykle istotna jest także dostępność wyposażenia dodatkowego oraz ergonomia konstrukcji – czynniki te mają bezpośredni wpływ na efektywność produkcji. 

PB Technik – najwyższej klasy rozwiązania renomowanych światowych producentów

PB Technik to renomowany dostawca innowacyjnych, najwyższej klasy rozwiązań dla producentów elektroniki, którego oferta jest nieustannie modyfikowana i aktualizowana w oparciu o bieżące trendy branżowe. Dzięki temu dostępny dla klientów asortyment to najnowocześniejsze rozwiązania pochodzące od uznanych na rynku firm.

Dodatkowe informacje na temat narzędzi oraz urządzeń do lakierowania są dostępne bezpośrednio na stronie internetowej PB Technik. Zachęcamy do jej odwiedzenia oraz zapoznania się z pełnym asortymentem firmy, ponieważ szeroki wybór urządzeń do lakierowania oraz niezbędnych narzędzi i akcesoriów to zaledwie ułamek bieżącej oferty PB Technik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *