Łowienie ryb na emeryturze

Jak zapewnić sobie godziwą przyszłość?

Emerytura to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Jednak zamiast martwić się na zapas, dobrze jest zadbać o swoją przyszłość. Samo opłacanie składek, może nie wystarczyć dlatego dobrze mieć w zanadrzu kilka innych rozwiązań.

Przeanalizować

Okazuje się, że w ciągu kilku minut możemy dowiedzieć się jaką emeryturę możemy otrzymać. Do tego celu należy wykorzystać specjalne kalkulatory, które pomagają w określeniu kilku bardzo istotnych informacji. Kalkulator emerytury Avivy jest niezwykle prosty w obsłudze. Musimy jedynie wpisać w nim kilka danych (płeć, wiek, datę rozpoczęcia pierwszej pracy, wysokość pierwszej i ostatniej miesięcznej wypłaty brutto). Na tej podstawie zostanie wyliczony rok, w którym będziemy mogli przejść na emeryturę oraz jej wysokość. Świetnym udogodnieniem są także wykresy, które określają ile pieniędzy dodatkowo powinniśmy odkładać, aby zwiększyć kwoty emerytury.

Działać

Na podstawie wiedzy, którą zdobyliśmy dzięki kalkulatorom, możemy przygotować plan działania. W większości przypadków emerytura bowiem nie będzie spełniała naszych oczekiwań. Pierwszym pomysłem na odłożenie pieniędzy są oczywiście lokaty terminowe. Jest to w miarę bezpieczne rozwiązanie, jednak nie będziemy mogli liczyć na duże zyski. Dla tych którzy wolą większe ryzyko poleca się fundusze inwestycyjne. Szansa na zarobek jest większa, ale proporcjonalnie do niej wzrasta również ryzyko. Dobrze jest także zastanowić się nad polisą ubezpieczeniową. Obecnie pozwalają one nie tylko na ochronę w przypadku nieszczęśliwego wypadku, choroby lub śmierci, ale także na inwestowanie. O tym jaki procent środków przeznaczymy na poszczególne części zależy od nas. Warto również zaznaczyć, że ewentualny zwrot z tak zwanej polisty inwestycyjnej  nie jest obciążony podatkiem Belki.

Sposób na oszczędzanie musimy dobrać indywidualnie. Wiele zależy od tego jakie kwoty jesteśmy w stanie odkładać i na jaki czas. Ważne jest także to, czy chcemy mieć możliwość korzystania z odłożonej gotówki, czy nie planujemy po nią sięgać, aż do emerytury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *