Staży ludzie

Jak zapewnić sobie spokojną przyszłość na emeryturze?

Emerytura. Wielu z nas kojarzy się jako czas odpoczynku, kiedy w końcu można przestać się spieszyć, kiedy można spokojnie siedzieć, czytać książki, oglądnąć ulubiony serial lub iść na spacer do parku z wnukami. Niektórzy mówiąc o emeryturze wskazują, że to będzie czas gdy w końcu będą podróżować i zwiedzać świat.

Wyobrażenia kontra rzeczywistość

Niestety plany i marzenia związane z emeryturą nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Sytuacja emerytów w Polsce nie zawsze jest na tyle dobra, aby mogli oni sobie pozwolić na tak dostatnie życie na emeryturze. Co więcej, wielu z nich boryka się z finansowymi problemami dnia codziennego. Wielu emerytów ledwo wiąże koniec z końcem, często licząc na pomoc najbliższych. Co zrobić, aby zabezpieczyć sobie bezpieczeństwo finansowe na emeryturze? Czy można oszacować wysokość przyszłej emerytury tak, aby mieć świadomość tego co nas czeka?

Kalkulator emerytury

Wysokość przyszłej emerytury można oszacować. Podobnej estymacji dokonuje ZUS przesyłając coroczną informację na temat zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym środków. Jednak warto dokonać analizy również na własną rękę. W tym celu można skorzystać ze specjalnych narzędzi, dostępnych w Internecie za darmo. Jednym z nich jest kalkulator emerytalny Avivy.  Narzędzie, po uzupełnieniu wymaganych danych pozwala symulację, w wyniku której wskazany zostanie szacowany poziom przysługującej w przyszłości emerytury. Co zrobić, gdy wynik okaże się niesatysfakcjonujący dla nas? Czy jest możliwość dodatkowego zabezpieczenia swojej przyszłości?

Spokojna, złota jesień

Oczywiście, że tak. Można oszczędzać. Jednak oszczędzanie na własną rękę nie zawsze może okazać się skuteczne. Często zdarza się, że gdy pojawią się nieoczekiwane wydatki, pula z odłożonymi środkami znacznie się uszczupli. Dlatego warto rozważyć opcję dodatkowego ubezpieczenia, które pozwoli nam gromadzić środki, z których skorzystamy w przyszłości, będąc na emeryturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *