Jak wybrać dobre konto firmowe?

Planujesz założenie działalności gospodarczej? Podczas jej rejestracji w CEIDG musisz podać numer rachunku bankowego, który będzie służył do wykonywania przelewów dla kontrahentów, na poczet stałych opłat oraz innych operacji związanych z finansami Twojego przedsiębiorstwa. Wszystkie banki działające w Polsce oferują mniej lub bardziej atrakcyjne propozycje dla biznesu. Czy konto firmowe rzeczywiście jest jednak konieczne? Jakie korzyści wynikają z posiadania oddzielnego rachunku firmowego? Z jakimi opłatami wiąże się jego prowadzenie i jak wybrać naprawdę dobrą ofertę? Przeczytaj poniższy artykuł i podejmij świadomą decyzję!

Jednoosobowa działalność gospodarcza – lepsze konto firmowe czy prywatne?

Trudno sobie wyobrazić, aby współczesne przedsiębiorstwo sprawnie działało bez rachunku w banku. Jest on potrzebny, aby opłacać faktury wystawione przez kontrahentów, regulować przelewy dla podwykonawców, czy realizować rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Jednoosobowa firma nie musi jednak posiadać oddzielnego konta (nie ma takiego wymogu prawnego). Wszystkie transakcje możesz wykonywać z rachunku prywatnego.

Czy to oznacza, że konto firmowe tak naprawdę jest zbędne dla niewielkiej działalności? Oczywiście, że nie! Takie rozwiązanie jest po prostu wygodniejsze, ponieważ pozwala rozdzielić finanse biznesowe od domowych. Z czasem Twoja działalność zawsze może zacząć się rozwijać, co będzie oznaczać rosnącą liczbę transakcji, a tym samym możliwość ew. pomyłek.

Jakie korzyści wynikają z posiadania rachunku firmowego?

Dostępne konta bankowe dla firm to atrakcyjne rozwiązanie, które niesie za sobą szereg korzyści:

  • oddzielenie pieniędzy prywatnych od firmowych – wydatki związane z prowadzeniem działalności mogą mieszać się ze stałymi opłatami wynikającymi z prowadzenia gospodarstwa domowego; korzystanie z jednego rachunku w celach prywatnych i służbowych szybko doprowadzi do bałaganu w Twoim budżecie; brak podziału to także problem dla księgowości – gdy dojdzie do kontroli z Urzędu Skarbowego, możesz pokazać przejrzysty obraz finansów firmy (urzędnik nie będzie ingerował w Twoje prywatne życie),
  • zyskanie kontroli nad bilansem zysków i strat – elektroniczne konto bankowe dla firmy stanowi wygodny sposób, aby błyskawicznie analizować przychody i wydatki; w zaledwie kilkanaście sekund możesz generować raporty, zestawienia lub wykresy i sprawdzać opłacalność prowadzonej działalności,
  • możliwość wliczenia opłat bankowych w koszt prowadzenia działalności – banki mogą naliczać stałe koszty miesięczne za utrzymanie rachunku lub prowizje za wykonane transakcje (np. dodatkowe przelewy, kartę kredytową itp.) – poniesione wydatki będziesz mógł odliczyć od podatku,
  • uniknięcie płacenia tzw. podatku Belki – wynosi on 19% i jest naliczany od ewentualnych odsetek pojawiających się na rachunku; dotyczy to jednak tylko osób indywidualnych, a firmowe konta bankowe są od niego zwolnione,
  • dostęp do atrakcyjnych produktów i promocji przygotowywanych specjalnie dla przedsiębiorców – wiele banków oferuje kredyty inwestycyjne i obrotowe na korzystnych warunkach oraz inne atrakcyjne produkty finansowe, z których nie mogą korzystać osoby prywatne.

Split payment, rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS-em

Oddzielne konto firmowe jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku dokonywania płatności za pomocą mechanizmu plit payment (podzielonej płatności). Bank utworzy subkonto VAT wyłącznie dla rachunku zarejestrowanego na przedsiębiorstwo. Rachunek firmowy to też świetne rozwiązanie na rzecz opłat wnoszonych do ZUS-u lub Urzędu Skarbowego.

Opłaty związane z kontem firmowym

Produkty finansowe często są reklamowane jako darmowe. Nie zawsze jednak konto firmowe jest całkowicie bezpłatne. Często stosowane są ograniczenia ilościowe (np. przy przelewach) albo konieczność spełnienia konkretnych wymogów (np. dwukrotna płatność kartą, aby zostać zwolnionym z opłaty za jej utrzymanie).

Banki mogą naliczać m.in. opłaty za:

  • prowadzenie rachunku bieżącego,
  • przelewy wewnętrzne i zewnętrzne (w tym SORBENT, ekspresowe),
  • kartę kredytową,
  • wypłaty w bankomatach,
  • przelewy do ZUS i US,
  • przelewy w walucie obcej,
  • przelewy SWIFT.

Szukasz dobrej oferty?

Szukasz dobrej oferty na konto firmowe? Zawsze dokładnie przeanalizuj Tabelę opłat i prowizji. Weź pod uwagę koszty usług, z których rzeczywiście będziesz korzystać. Inne rozliczenia wykonuje właściciel jednoosobowej działalności usługowej niż duży zakład zatrudniający więcej osób. Podczas porównywania ofert nie zapominaj, że wiele promocji ma określony okres trwania, a bezpłatne konto bankowe w dłuższej perspektywie może okazać się naprawdę drogie. Tylko szczegółowa analiza pod kątem indywidualnych potrzeb pozwoli Ci podjąć trafną decyzję.

  • Powiązane tematy

    Jaki kapitał zakładowy dla spółki LTD w Wielkiej Brytanii?

    Założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii nie musi być kosztowną inwestycją. Koszt rejestracji takiej spółki, jest w UK niższy niż w Polsce, a minimalna kwota wymaganego kapitału zakładowego nie istnieje.…

    Odszkodowania za represje stalinowskie – komu przysługują i jak je uzyskać?

    Represje stalinowskie były jednym z najciemniejszych okresów w historii Europy Środkowo-Wschodniej. Setki tysięcy ludzi w Polsce i innych krajach zostały poddane brutalnym represjom: więzieniom, przymusowym deportacjom, pracom przymusowym i innym…

    One thought on “Jak wybrać dobre konto firmowe?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Nie przegap

    Tłumacz przysięgły języka angielskiego – klucz do profesjonalnych przekładów

      Tłumacz przysięgły języka angielskiego – klucz do profesjonalnych przekładów

      Tonsillektomia metodą BiZact: Nowoczesny sposób na efektywne usunięcie migdałków

        Tonsillektomia metodą BiZact: Nowoczesny sposób na efektywne usunięcie migdałków

        Po kataklizmie: odbudowa systemu wodnego w trudnym terenie

          Po kataklizmie: odbudowa systemu wodnego w trudnym terenie

          Co zabrać ze sobą na trekking zimą?

            Co zabrać ze sobą na trekking zimą?

            Szybki test na obecność amfetaminy – Wszystko, co musisz wiedzieć

              Szybki test na obecność amfetaminy – Wszystko, co musisz wiedzieć

              Koszulki z nadrukiem – sposób na wyjątkowy styl i wyrażenie siebie

                Koszulki z nadrukiem – sposób na wyjątkowy styl i wyrażenie siebie