5 powodów, dla których warto wybrać symetryczny światłowód

Artykuł partnera.

Prędkość przesyłania danych jest najważniejszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając dostawcę Internetu. Niekwestionowanym liderem stabilności łącza oraz szybkości przesyłu i pobierania danych jest światłowód symetryczny. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Podpowiadamy!

Czym jest asymetryczne połączenie? Charakterystyka

Bardzo często zdarza się, że dostawcy usług internetowych zapewniają wyższą prędkość pobierania (np. 300 Mb/s) niż wysyłania (np. 20 Mb/s). Właśnie takie zjawisko można określić jako asymetryczne połączenie. Różne prędkości mają duży wpływ na ogólną wydajność połączenia. Pomimo tego dostawcy oferujący asymetryczne połączenie mogą nadal reklamować swoje usługi jako 300 Mb/s – to możliwe ze względu na bardziej znaczącą rolę prędkości pobierania w większości wykonywanych zadań.

Połączenie symetryczne – specyfika

Prędkości pobierania i wysyłania danych przez światłowód symetryczny są takie same. Dlatego decydując się na łącze o takiej charakterystyce, możemy liczyć na efektywniejszą pracę i rozrywkę w sieci. Sprawdźmy, dlatego warto wybrać światłowód symetryczny.

Światłowód symetryczny jest bezpieczny dla środowiska

Światłowód to bardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ ma minimalny wpływ na środowisko naturalne – ogranicza ilość odpadów, zużywa bardzo mało energii i przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Co najważniejsze, infrastruktura światłowodowa jest bardzo trwała – odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz i wiatr, co oznacza, że rzadziej wymaga napraw. 

Niski ping, czyli mniejsze opóźnienia w odpowiedzi serwera

Latencja to opóźnienie w przesyłaniu danych. Jest to kilka chwil pomiędzy momentem, w którym wykonujemy czynność w sieci, a czasem, kiedy otrzymujemy wyniki. Jednym z powodów, dla których światłowody są najlepszym wyborem dla klientów indywidualnych i firm, jest fakt, że mają one mniejsze opóźnienia niż inne opcje łączności szerokopasmowej, co wynika z ich większej szybkości i lepszej transmisji. Opóźnienie jest również istotne dla zapalonych graczy, którzy prowadzą rozgrywki online na żywo i potrzebują szybkiego czasu reakcji serwera.

Nieograniczona ilość danych bez throttlingu

Wiele rozwiązań szerokopasmowych obejmuje współdzieloną przepustowość, gdzie kilka lokalizacji otrzymuje jeden sygnał. Aby skutecznie zarządzać ilością pasma wychodzącego, dostawcy usług internetowych używają zazwyczaj throttlingu lub limitów danych. Throttling to zjawisko, które ma miejsce, gdy dostawca specjalnie spowalnia prędkość, aby uniknąć trwałych uszkodzeń lub niepożądanych sytuacji. Innym sposobem jest także nakładanie limitów danych – zakresu przepustowości, z której może skorzystać klient. Korzystając z łącza symetrycznego, nie trzeba się obawiać, że któryś z tych sposobów zostanie wdrożony.

Duża prędkość transmisji danych

Powodem numer jeden, dla którego światłowody wyróżniają się wśród głównych rozwiązań szerokopasmowych, są ich możliwości w zakresie przepustowości. Internet światłowodowy ma potencjał do osiągania prędkości gigabajtowych, czyli 1000 Mb/s. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu prędkości światła przez włókna szklane, które są cienkie jak ludzki włos. Dzięki światłowodowi zyskujesz prędkość, której potrzebujesz, aby uruchomić wszystkie swoje urządzenia podłączone do Internetu bez buforowania.

Korzystny podział łącza

W domu, wynajmowanym mieszkaniu czy pracy musimy dzielić łącze pomiędzy kilka osób. Jeśli jedna z nich zdecyduje się na granie w gry online, a druga pobieranie dużych plików, może okazać się, że łącze zostanie poważnie przeciążone. W takiej sytuacji trzeci domownik nie będzie w stanie sprawnie korzystać z sieci. W przypadku światłowodu mamy zagwarantowaną płynność łącza, niezależnie od tego, ilu użytkowników zdecyduje się na jednoczesne korzystanie z Internetu.

Test Internetu – INEA jako najszybszy światłowód symetryczny w Polsce

Wybierając Internet światłowodowy, warto posiłkować się zestawieniami. Powstają one na podstawie testu Internetu. INEA to dostawca światłowodu, który od wielu lat zajmuje czołowe pozycje w rankingach.

INEA oferuje światłowód symetryczny o przepustowości nawet wielokrotnie wyższej niż 1 Gb/s. Klienci mogą korzystać z transferu danych na poziomie, który pozwala wykonywać najbardziej zaawansowane czynności – pracę w chmurze, streaming czy pobieranie dużych plików w krótkim czasie. Całość uzupełnia niski ping, czyli brak opóźnień, co może się okazać kluczowe w przypadku graczy online. Ponadto, Internet światłowodowy od INEA to także wygodne korzystanie z łącza nawet w kilka osób, niezależnie od tego, czy pracują, oglądają filmy czy grają w gry. Dostawca proponuje również konkurencyjne stawki w licznych ofertach pakietów.

  • Infosa

    Powiązane tematy

    Zwiększ widoczność sklepu i generuj lepsze wyniki tworząc bloga na Shopify

    Prowadzisz sklep internetowy na platformie Shopify? A może masz zamiar to robić, ale masz obawy, czy będziesz mógł go dobrze wypozycjonować w sieci wyszukiwania. Być może nie wiesz, że oprócz…

    Na co zwrócić uwagę decydując się na leasing ciągnika siodłowego

    Leasing ciągnika siodłowego to decyzja, która może znacząco wpłynąć na działalność każdej firmy transportowej. Decyzja ta niesie za sobą wiele korzyści, ale wiąże się także z pewnymi ryzykami, które warto…

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Nie przegap

    Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

    Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

    Które ozdoby odmienią Twój ogród?

    Które ozdoby odmienią Twój ogród?

    Zwiększ widoczność sklepu i generuj lepsze wyniki tworząc bloga na Shopify

    Zwiększ widoczność sklepu i generuj lepsze wyniki tworząc bloga na Shopify

    Księgowość w Toruniu: Jak Wybrać Najlepsze Usługi dla Twojej Firmy

    Księgowość w Toruniu: Jak Wybrać Najlepsze Usługi dla Twojej Firmy

    Swetry Damskie: Komfort i Styl na Każdą Okazję

    Swetry Damskie: Komfort i Styl na Każdą Okazję

    Jak długo stosować kolagen rybi – podstawowe informacje

    Jak długo stosować kolagen rybi – podstawowe informacje