Złocista opalenizna wygląda naprawdę ładnie, a szczególnie latem. Pamiętaj jednak, aby opalanie skóry było rozsądne i z umiarem, bo tylko tak można chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Skutki promieniowania słonecznego są długotrwałe i powodują nieodwracalne zmiany w skórze.
Jakie funkcje spełnia skóra?
Warto dowiedzieć się, jak ważna jest skóra w całym organizmie, aby być świadomym jej ochrony. Jest ona narażona na czynniki zewnętrzne, zarówno środowiskowe, jak i mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Jej ważne zadanie to ochrona organizmu przed drobnoustrojami i przegrzaniem. Poza tym działają na nią promienie UV, które są odpowiedzialne za 80% oznak starzenia się. Promieniowanie UV to inaczej promieniowanie ultrafioletowe, które dzieli się na UVA, UVB i UVC. Każde z nich wykazuje nieco inne właściwości, długość fal i wpływ na skórę. Przeczytaj dalej, czym charakteryzuje się każdy z rodzajów promieniowania. Należy pamiętać także o tym, że opalenizna jest możliwa nawet przy wysokich filtrach, a wtedy opalanie się jest bezpieczne dla skóry i nie powoduje tak dużych zniszczeń, jak opalanie się bez filtrów. Główne zadanie w pielęgnacji skóry to właśnie ochrona przeciwsłoneczna, która pomaga zachować zdrowy wygląd i kondycję skóry.
Poznaj rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC
Najdłuższą długość fali ma promieniowanie UVA i stanowi ono 95% promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie UVB stanowi tylko 5% całości promieniowania docierającego do ziemi, natomiast jego wpływ na skórę i na zdrowie jest naprawdę duży. Ostatnie z rodzajów promieniowania to UVC, które nie dociera do ziemi, bo pochłania je warstwa ozonowa. Promieniowanie UVA jako długie promieniowanie, wnika głęboko w skórę i to ono jest głównie odpowiedzialne za oznaki starzenia się skóry. Przez cały rok nasza skóra jest narażona na jego wpływ. Dla porównania promieniowanie UVB, może prowadzić do powstawania rumienia. Większość osób kojarzy słońce z piękną opalenizną, ale nie zdaje sobie sprawy z jego negatywnego działania i skutków opalania bez filtrów ochronnych. Świadoma i skuteczna pielęgnacja skóry to ochrona przed słońcem już od najmłodszych lat. Słońce jaki główny czynnik fotostarzenia się skóry, ma niszczący wpływ na warstwy skóry i aby ją chronić, należy codziennie stosować kremy z wysokimi filtrami. Dzięki temu, skóra ma właściwą ochronę każdego dnia.
Jak słońce wpływa na naszą skórę?
Czy wiesz jak wpływa na skórę promieniowanie uv? Na pewno przyśpiesza ono fotostarzenie skóry i odpowiada za rożnego rodzaju zmiany pigmentacyjnej skóry. Promieniowanie UVA ma długofalowe i negatywne skutki działania na naszą skórę. Powoduje ono tak zwany stres oksydacyjny, uszkadza barierę ochronną skóry, a także uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe. Co więcej, ma wpływ na zmianę DNA komórek skóry. Czy wiesz, w czym przejawia się fotostarzenie skóry? Przede wszystkim jest to silne przesuszenie, ziemisty odcień skóry i utrata jędrności. Aktywność gruczołów łojowych zmniejsza się, a praca melanocytów jest zaburzona, co z kolei wpływa na przebarwienia.