Artykuł partnera.
Korzystając ze stron internetowych przesyłamy między przeglądarką a serwerem na którym mieści się domena mnóstwo wrażliwych danych. Ich ochrona to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa użytkownika. Czy certyfikat SSL jest w stanie właściwie je chronić?
Protokół sieciowy SSL (ang. Secure Socket Layer) to jedna z najskuteczniejszych metod gwarantujących bezpieczeństwo w sieci. Zasada jego działania oparta jest na bardzo efektywnych metodach kryptograficznych klucza publicznego i krzywych eliptycznych. SSL to typ protokołu sieciowego najczęściej występującego w postaci specjalnego pliku lub fragmentu kodu.
Strona posiadająca certyfikat SSL gwarantuje użytkownikom zabezpieczenie przesyłanych informacji. Ochrona obejmuje m.in. dane osobowe, numer konta, loginy i hasła. Jak sprawdzić, czy strona jest w ten sposób chroniona? Jeżeli tak jest, to w pasku przeglądarki, na samym początku adresu znajduje się symbol zamkniętej kłódki. Sam adres zaczyna się natomiast od liter https (Hypertext Transfer Protocol Secure) co oznacza wersję szyfrowaną protokołu internetowego http.
Rodzaje certyfikatów SSL
Za wydawanie certyfikatów SSL odpowiadają urzędy certyfikacji. Dokonują one oceny na podstawie rygorystycznych wytycznych. Istnieje kilka rodzajów certyfikatów, w zależności od walidacji, a najważniejsze to:
- DV (Domain Validated) – bezpłatny typ walidacji uzyskiwany dzięki potwierdzeniu własności domeny. Zalecany dla blogów i małych firm. Wymaga samodzielnej i częstej aktualizacji, w razie złamania kodu nie zapewnia wypłaty odszkodowania,
- Ov (Organization Validation) – weryfikacji podlega zarówno domena, jak i organizacja dla której wydawany jest certyfikat. Płatny, z gwarancją wypłaty odszkodowania, przy niepowołanym rozszyfrowaniu danych,
- EV (Extended Validation) – Najwyższy standard uwierzytelnienia. Adres domeny, która posiada ten certyfikat w przeglądarkach o wysokim poziomie bezpieczeństwa zaświeci się na zielono. Pojawi się też obszar z nazwą właściciela strony i informacją o podmiocie udzielającym gwarancji.
Dużą popularnością cieszą się także certyfikaty Wildcard, które chronią nie tylko domenę główną, ale też nieograniczoną ilość subdomen, co ma szczególne znaczenie np. przy dużych sklepach internetowych.
Korzyści z certyfikatów SSL
Oprócz skutecznej ochrony jest też wiele innych korzyści wynikających z posiadania certyfikatu SSL. Strony z certyfikatem są wyżej pozycjonowane przez google, co zapewnia większy ruch na stronie. SSL umożliwia też korzystanie z protokołu HTTP/2 gwarantującego szybsze ładowanie się stron. Certyfikaty typu EV chronią również przez niebezpiecznymi atakami pishingowymi. Dodatkowo certyfikat SSL jest w pełni zgodny z RODO. Sprawdź wszystkie certyfikaty SSL w Domeny.pl. Skorzystaj z naszej oferty!