Oszczędności

Zbuduj finansową „poduszkę bezpieczeństwa”. Kalkulator Ci w tym pomoże!

Chcesz zacząć gromadzić środki, aby finansowo zabezpieczyć swoją przyszłość? Jeśli zgromadzony kapitał jest zbyt mały, aby założyć lokatę, wybierz konto oszczędnościowe. Kalkulator pomoże oszacować zyski.

Artykuł partnera

Statystyki pokazują, że zaledwie 13 proc. Polaków przyznaje się do regularnego oszczędzania. Natomiast aż 41 proc. deklaruje odkładanie środków „od czasu do czasu”. Jeżeli jednak chcesz zbudować solidną poduszkę finansową, musisz zacząć oszczędzać już teraz.

Poduszka finansowa – czyli co?

Poduszka finansowa jest rodzajem funduszu awaryjnego. Są to pieniądze odkładane na „czarną godzinę”, dzięki którym możliwe będzie zachowanie płynności finansowej w sytuacji nagłej utraty regularnych dochodów.

Zastanawiasz się, jak solidna powinna być poduszka finansowa? Nie istnieje tutaj uniwersalna odpowiedź na to pytanie – wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych oraz wydatków. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, fundusz awaryjny powinien uwzględniać średnio 6-krotność miesięcznych kosztów utrzymania.

Określając poziom poduszki finansowej, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • Jakie są Twoje dochody?
  • Czy całkowita suma spłacanych kredytów może wzrosnąć, np. po podniesieniu stóp procentowych?
  • Czy masz dzieci i jakie są koszty ich utrzymania?
  • Jak wygląda aktualna i prognozowana sytuacja na rynku pracy?

Jeżeli wykonujesz dobrze płatny i poszukiwany zawód, nie masz na swoim koncie kredytów, itp., wówczas poduszka finansowa może być mniejsza.

Od czego zacząć budowanie poduszki finansowej?

Jeśli nie masz na swoim koncie żadnych środków, lokaty oraz inne instrumenty inwestycyjne nie wchodzą w grę. Najlepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe To produkt bankowy, dzięki któremu możesz zarabiać już od pierwszej złotówki – nie potrzebujesz wysokiego depozytu początkowego, jak przy zakładaniu lokaty.

Zastanawiasz się, jak duży zysk może dać konto oszczędnościowe? Kalkulator internetowy jest narzędziem pozwalającym na szybkie oszacowanie prognozowanych zysków. Jego działanie opiera się na prostej zasadzie:

  • określasz kwotę depozytu,
  • wpisujesz oprocentowanie.

W kilka sekund kalkulator konta oszczędnościowego wyliczy wysokość wypracowanych odsetek w ciągu miesiąca.

Dlaczego warto wybrać konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rozwiązanie, które świetne sprawdzi się zawsze – także w przypadku gromadzenia pierwszych oszczędności. Jego zaletą jest nie tylko możliwość odkładania nawet niewielkich kwot, ale również motywowanie do regularnego oszczędzania. To zasługa działania procenta składanego, który z miesiąca na miesiąc powiększa wysokość kapitału. Przyrost środków widoczny jest od razu, co zachęca do dalszego odkładania pieniędzy w coraz większych kwotach. Dodatkowym atutem może być także wzrost oprocentowania w miarę gromadzenia wyższych kwot. Na takiej zasadzie działa Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku – mając depozyt w wysokości powyżej 50 000 zł, oprocentowanie rośnie aż do 2% w skali roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *