Przeprowadzanie audytu IT w firmie

Zamów audyt IT i sprawdź bezpieczeństwo systemów informatycznych w swojej firmie

Audyty bezpieczeństwa IT pozwalają na skontrolowanie wielu elementów obszaru informatycznego firmy – także jej systemów komputerowych.

Dzięki nowoczesnym systemom informatycznym firma może działać efektywniej w różnych obszarach. Oprogramowanie to pozwala między innymi na efektywny przepływ informacji, daje dostęp do wielu pomocnych narzędzi oraz automatyzuje prace. Aby jednak mieć pewność, że systemy działają bezpiecznie, warto zdecydować się na audyt bezpieczeństwa IT.

Na czym dokładnie polega audytowanie systemu informatycznych? Kiedy warto zdecydować się na wykonanie tego typu audytu? Jakie daje on korzyści? W końcu, gdzie go zamówić?

Czym jest audyt systemu informatycznego?

Za pomocą efektywnie działających systemów informatycznych firma może działać efektywniej. Jednak wtedy, gdy system nie będzie wdrożony prawidłowo lub będzie miał luki, wtedy może on stać się poważnym zagrożeniem dla jej bezpieczeństwa.

Poprzez audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych firma może dowiedzieć się, czy użytkowane przez nią systemy są w stanie zapewnić maksymalną efektywność oraz bezpieczeństwo pracy.

Wybierając audyt bezpieczeństwa IT, firma może zatem zminimalizować ryzyko związane ze swoją działalnością, a przez to także zapobiegać poważnym problemom, jakie mogą wynikać z nieprawidłowego działania systemu. W skrajnych przypadkach może on odprowadzić do poważnych strat – nie tylko finałowych, lecz też wizerunkowych.

Audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych – na czym polega?

Działania, jakie obejmuje audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych, włączają dokładne zapoznanie się ze strukturą systemu oraz monitorowanie jego działania, w tym aktywności użytkowników, treści, kontroli dostępu do systemu.

Poprzez audyt bezpieczeństwa IT firma może uzyskać informacje o tym, w jaki sposób funkcjonuje jej system informatyczny i może zadbać o bezpieczeństwo danych. Firmy wykonujące audyt mogą skontrolować ją w tym zakresie pod kątem spełnienia norm ISO 27001 związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem informacji oraz zgodnością przetwarzania danych z RODO (GDPR 2018).

Firmy przeprowadzające audyty mają opracowane własne procedury kontroli, dzięki którym mogą one bardzo dokładnie sprawdzić proces funkcjonowania systemu informatycznego i dzięki temu przedstawić swojemu klientowi kompleksowe wyniki audytu.

Na podstawie wyników audytu można następnie podjąć dalsze działania, które zmierzają do poprawy bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Jakie korzyści daje audyt bezpieczeństwa systemu informatycznego?

Działania jak audyt bezpieczeństwa systemu informatycznego pozwalają na uzyskanie szeregu korzyści w każdej firmie, która wykorzystuje systemy komputerowe, między innymi jak ERP, CRM, TMS, WMS i inne, aby prowadzić swoją działalność.

Wśród najważniejszych korzyści, jakie daje audyt bezpieczeństwa IT, warto wskazać między innymi na następujące:

  • zwiększenie bezpieczeństwa działania systemu IT używanego w firmie
  • ochrona kluczowych danych przechowywanych w bazach
  • kontrola nad dostępem do firmy poprzez jej systemy informatyczne
  • zabezpieczenie przed niewłaściwym wykorzystywaniem komputerów oraz systemów informatycznych
  • zgodność z normami dotyczącymi bezpieczeństwa danych
  • dokładna kontrola użytkowników korzystających z systemu informatycznego

Gdzie można wykonać audyt bezpieczeństwa systemu informatycznego?

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zdecydować się na audyt bezpieczeństwa IT, mogą obecnie wykonać go w wielu firmach w branży IT, które mają taką usługę w swojej ofercie.

Audyty bezpieczeństwa prowadzone są także przez firmy zajmujące się wdrażaniem systemów informatycznych, które są w stanie zapewnić kompleksową obsługę w ramach kontroli bezpieczeństwa systemu oraz mogą wprowadzić odpowiednie zmiany lub zaproponować nowe rozwiązania informatyczne dopasowane specjalnie do potrzeb przedsiębiorstwa.

Aby zatem zadbać o bezpieczeństwo firmy, warto również zwrócić uwagę na wykorzystywane przez nią systemy informatyczne. Ich audyt bezpieczeństwa pozwoli na określenie słabych stron i szybką naprawę błędów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *