Zamontowane piłkochwyty na boisku za bramką

Zabezpieczenie boiska – piłkochwyty sportowe do każdego rodzaju aktywności

Boiska służą do realizowania różnych form aktywności – wiele z nich wymaga zastosowania piłki. Z tego powodu wokół terenów sportowych często montuje się specjalne piłkochwyty. Czym są i jak dobrać odpowiedni wariant do przeznaczenia danego boiska?

Piłkochwyty to specjalne siatki, które mają za zadanie zabezpieczyć tereny poza boiskiem przed przedostawaniem się piłek, zwykle lecących z dość dużą prędkością. Trzeba bowiem pamiętać, że często wokół obszarów sportowych, zwłaszcza w miastach, znajdują się budynki lub parkingi. Piłkochwyty pełnią również wiele innych funkcji. Wśród nich można wyróżnić:

  • oddzielanie terenów stworzonych z myślą o konkretnej aktywności fizycznej,
  • oddzielanie boiska od budynków i samochodów pozostawionych w pobliżu,
  • ograniczenie dostępu osobom niepożądanym,
  • zapewnienie większej płynności gry – zawodnicy nie muszą łapać piłki poza obszarem boiska.

Zastosowanie piłkochwytów na boisku ma więc wiele zalet, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i komfort gry. Powszechnie takie siatki są wykorzystywane do dzielenia poszczególnych kortów, dzięki czemu zawodnicy nie przeszkadzają sobie nawzajem.
Z czego wykonuje się piłkochwyty?

Piłkochwyty zazwyczaj wykonuje się z polietylenu o wysokiej gęstości. Materiał ten jest odporny na działanie dużych sił, dlatego siatka tego typu pozwala na zabezpieczenie terenu poza boiskiem przed piłkami lecącymi ze zaczną prędkością. Piłkochwyty stosuje się nie tylko na boiskach odkrytych, lecz także w budynkach – wówczas pełnią one szereg dodatkowych funkcji. Znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza na salach gimnastycznych w szkołach oraz obiektach sportowych, zabezpieczając:

  • publiczność przed lecącymi piłkami,
  • oświetlenie zamontowane na suficie,
  • drzwi, ściany oraz okna.

Piłkochwyt na boisku

Siatki na piłkochwyty a rodzaj aktywności

Siatki na piłkochwyty powinny być dopasowane m.in. do aktywności fizycznej realizowanej w danym miejscu. Trzeba bowiem pamiętać, że piłki do poszczególnych dyscyplin różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem. Zupełnie inne siatki powinny być zastosowane na kortach tenisowych, a jeszcze inne na boiskach piłkarskich. Trzeba pamiętać, że piłkochwyt musi zatrzymać piłkę – jego oczka powinny być więc zdecydowanie mniejsze od jej średnicy. Trzeba również dostosować odpowiednią wysokość siatki. W przypadku boisk do piłki nożnej zwykle jest ona większa niż np. podczas gry w siatkówkę.

Przed zakupem piłkochwytów na dane boisko warto zastanowić się nad tym, jakie aktywności fizyczne będą tam realizowane. Najlepiej sprawdzają się modele o dość małych oczkach, które są bardzo uniwersalne i pozwalają na swobodne uprawianie różnych sportów – mówi specjalista z firmy Symar oferującej siatki, w tym także te na piłkochwyty.

Znaczenie ma też to, gdzie będzie wykorzystywana konkretna siatka do piłkochwytów. Trzeba bowiem pamiętać, że zdecydowana większość boisk znajduje się na świeżym powietrzu. W takich miejscach należy zastosować piłkochwyty o konstrukcji odpornej na działanie skrajnych temperatur, wilgoci oraz promieni słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *