Wytrawianie płytek PCB

Artykuł partnera.

Płytki PCB potrzebne są do wszystkich projektów elektronicznych. Entuzjaści elektroniki przystępując do nowego projektu mogą zamówić gotowe płytki prototypowe lub spróbować zrobić takie samemu. Ta druga metoda jest znacznie bardziej czasochłonna i wymaga specjalnych materiałów, ale może dać nie lada frajdę. Jednym z głównych etapów procesu produkcji płytek PCB jest wytrawianie. Na czym polega i jak się za to zabrać?

Własne płytki PCB w domu? Tak, to możliwe!

Produkcja płytek PCB jest specjalistycznym zadaniem, wykorzystującym szereg trudno dostępnych komponentów takich, jak np. zaawansowane laminaty. Entuzjaści elektroniki zdążyli już jednak znaleźć sposoby na to, aby samemu móc zaprojektować i wyprodukować płytki PCB w domowym zaciszu. Istnieje kilka metod wytwarzania, a to, którą wybrać, zależy od indywidualnych możliwości oraz specyfiki projektu. Zazwyczaj zawsze należy wyposażyć się w jakiś papier, najlepiej transferowy lub błyszczący, który będzie rdzeniem płytki. Przyda się także laminat pokryty miedzią, lakier do paznokci oraz odpowiedni wytrawiacz.

Pierwsze etapy pracy obejmują przygotowanie rdzenia płytki poprzez zaprojektowanie go i wydrukowanie. Laminat do wyrobu płytek należy przyciąć (warto zostawić trochę więcej miejsca na początku) i połączyć z kartką projektową, na której wcześniej odpowiednim tuszem wydrukowaliśmy ścieżki. Proces ten najlepiej przeprowadzić w piecu elektrycznym w wysokiej temperaturze.

Kolejne kroki obejmują wiercenie otworów, ewentualne malowanie kalafonią i czyszczenie, jednak zanim się do nich przejdzie konieczne jest usunięcie powłoki miedzi. Czynność tę określamy jako wytrawianie płytek PCB. Jeśli poznać specjalistyczne informacje na ten temat lub skorzystać z profesjonalnych usług wytrawiania płytek, sprawdź tę stronę Printor – https://printor.pl/wytrawianie-plytek-pcb/!

Na czym polega wytrawianie płytek PCB?

Wytrawianie płytek to niezbędny element tworzenia tych komponentów, który polega na przygotowaniu mozaiki ścieżek i padów lutowniczych. Po uzyskaniu stabilnego połączenia laminatu z wydrukiem konieczne jest usunięcie zbędnej miedzi z fragmentów, wokół których mają przechodzić ścieżki nowo powstającego układu elektronicznego. Wytrawianie płytek PCB obejmuje więc usuwanie nadmiaru miedzi z miejsc na laminacie, które nie są pokryte tonerem. Proces ten przeprowadza się poprzez zanurzenie płytki w sporządzonym roztworze wytrawiacza, który będzie oddziaływał chemicznie na niezakryte elementy płytki, spłukując z nich miedź. Wytrawianie płytek PCB pod względem konkretnych kroków, jakie należy wykonać, w dużej mierze może się różnić w zależności od zastosowanego wytrawiacza. Na rynku można znaleźć różne wytrawiacze, ale najpopularniejsze są trzy: chlorek żelaza, kwas azotowy i wytrawiacz B327.

Proces wytrawiania nie jest skomplikowany, ale kluczowe jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta wytrawiacza. Roztwór należy sporządzić w ciepłej wodzie – najczęściej o temperaturze około 50℃ – 70℃ w zależności od wybranego czynnika aktywnego. Roztwór trzeba sporządzić w odpornym na działanie kwasach pojemniku plastikowym. Do mieszania nigdy nie należy używać żadnych narzędzi metalowych ani drewnianych, które mogłyby wejść w reakcję z substancjami chemicznymi i nieodwracalnie zmienić właściwości płytki PCB. Należy też uważać na powstające opary, które są szkodliwe dla zdrowia. Zaleca się przeprowadzać trawienie płytek wyłącznie w dobrze przystosowanych do tego pomieszczenia, które są odpowiednio wentylowane.

  • Powiązane tematy

    Jakie są koszty eksploatacji klimatyzacji i jak je obniżyć?

    Klimatyzacja to komfort, ale wiąże się również z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi. Aby cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem bez nadmiernego obciążania domowego budżetu, warto poznać czynniki wpływające na koszty użytkowania…

    Dlaczego warto wybrać nadruk na plexi? Trwałość i elegancja w jednym

    Nadruk na plexi to nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, które zyskuje popularność zarówno w branży reklamowej, jak i dekoracyjnej. Materiał ten, znany również jako szkło akrylowe, wyróżnia się trwałością, elegancją oraz…

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Nie przegap

    Od House of Cards do The Residence: Jak Netflix przedstawia świat polityki?

      Od House of Cards do The Residence: Jak Netflix przedstawia świat polityki?

      Zdrowa dieta dla Twojego pupila: Dlaczego warto wybrać BARF dla psa?

        Zdrowa dieta dla Twojego pupila: Dlaczego warto wybrać BARF dla psa?

        Nowoczesne badania kliniczne w walce z rakiem piersi – Nadzieja na skuteczniejsze leczenie

          Nowoczesne badania kliniczne w walce z rakiem piersi – Nadzieja na skuteczniejsze leczenie

          Jak wybrać idealne meble gabinetowe, które podniosą komfort i efektywność pracy

            Jak wybrać idealne meble gabinetowe, które podniosą komfort i efektywność pracy

            Elegancja i historia na nadgarstku: dlaczego warto zainwestować w stare zegarki damskie

              Elegancja i historia na nadgarstku: dlaczego warto zainwestować w stare zegarki damskie

              Zalety nowoczesnych instalacji odpylania w przemyśle: jak poprawić jakość powietrza i zwiększyć efektywność produkcji

                Zalety nowoczesnych instalacji odpylania w przemyśle: jak poprawić jakość powietrza i zwiększyć efektywność produkcji