Mężczyzna trzyma w dłoni płytke PCB

Wytrawianie płytek PCB

Artykuł partnera.

Płytki PCB potrzebne są do wszystkich projektów elektronicznych. Entuzjaści elektroniki przystępując do nowego projektu mogą zamówić gotowe płytki prototypowe lub spróbować zrobić takie samemu. Ta druga metoda jest znacznie bardziej czasochłonna i wymaga specjalnych materiałów, ale może dać nie lada frajdę. Jednym z głównych etapów procesu produkcji płytek PCB jest wytrawianie. Na czym polega i jak się za to zabrać?

Własne płytki PCB w domu? Tak, to możliwe!

Produkcja płytek PCB jest specjalistycznym zadaniem, wykorzystującym szereg trudno dostępnych komponentów takich, jak np. zaawansowane laminaty. Entuzjaści elektroniki zdążyli już jednak znaleźć sposoby na to, aby samemu móc zaprojektować i wyprodukować płytki PCB w domowym zaciszu. Istnieje kilka metod wytwarzania, a to, którą wybrać, zależy od indywidualnych możliwości oraz specyfiki projektu. Zazwyczaj zawsze należy wyposażyć się w jakiś papier, najlepiej transferowy lub błyszczący, który będzie rdzeniem płytki. Przyda się także laminat pokryty miedzią, lakier do paznokci oraz odpowiedni wytrawiacz.

Pierwsze etapy pracy obejmują przygotowanie rdzenia płytki poprzez zaprojektowanie go i wydrukowanie. Laminat do wyrobu płytek należy przyciąć (warto zostawić trochę więcej miejsca na początku) i połączyć z kartką projektową, na której wcześniej odpowiednim tuszem wydrukowaliśmy ścieżki. Proces ten najlepiej przeprowadzić w piecu elektrycznym w wysokiej temperaturze.

Kolejne kroki obejmują wiercenie otworów, ewentualne malowanie kalafonią i czyszczenie, jednak zanim się do nich przejdzie konieczne jest usunięcie powłoki miedzi. Czynność tę określamy jako wytrawianie płytek PCB. Jeśli poznać specjalistyczne informacje na ten temat lub skorzystać z profesjonalnych usług wytrawiania płytek, sprawdź tę stronę Printor – https://printor.pl/wytrawianie-plytek-pcb/!

Na czym polega wytrawianie płytek PCB?

Wytrawianie płytek to niezbędny element tworzenia tych komponentów, który polega na przygotowaniu mozaiki ścieżek i padów lutowniczych. Po uzyskaniu stabilnego połączenia laminatu z wydrukiem konieczne jest usunięcie zbędnej miedzi z fragmentów, wokół których mają przechodzić ścieżki nowo powstającego układu elektronicznego. Wytrawianie płytek PCB obejmuje więc usuwanie nadmiaru miedzi z miejsc na laminacie, które nie są pokryte tonerem. Proces ten przeprowadza się poprzez zanurzenie płytki w sporządzonym roztworze wytrawiacza, który będzie oddziaływał chemicznie na niezakryte elementy płytki, spłukując z nich miedź. Wytrawianie płytek PCB pod względem konkretnych kroków, jakie należy wykonać, w dużej mierze może się różnić w zależności od zastosowanego wytrawiacza. Na rynku można znaleźć różne wytrawiacze, ale najpopularniejsze są trzy: chlorek żelaza, kwas azotowy i wytrawiacz B327.

Proces wytrawiania nie jest skomplikowany, ale kluczowe jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta wytrawiacza. Roztwór należy sporządzić w ciepłej wodzie – najczęściej o temperaturze około 50℃ – 70℃ w zależności od wybranego czynnika aktywnego. Roztwór trzeba sporządzić w odpornym na działanie kwasach pojemniku plastikowym. Do mieszania nigdy nie należy używać żadnych narzędzi metalowych ani drewnianych, które mogłyby wejść w reakcję z substancjami chemicznymi i nieodwracalnie zmienić właściwości płytki PCB. Należy też uważać na powstające opary, które są szkodliwe dla zdrowia. Zaleca się przeprowadzać trawienie płytek wyłącznie w dobrze przystosowanych do tego pomieszczenia, które są odpowiednio wentylowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *