Znak drogowy informujący o możliwym wypadku z dzikim zwierzęciemmożliwym

Wypadek z dzikim zwierzęciem – dostaniemy odszkodowanie?

Niebezpieczne sytuacje z udziałem dzikich zwierząt mogą zdarzyć się praktycznie każdemu. Niestety kierowcy nie są w stanie przewidzieć tych sytuacji, nie mają też dużo czasu na reakcję. Dlatego bardzo ważne jest to, aby obudzić jak najwięcej naszych zmysłów i obserwować drogę. Jeżeli już zdarzy nam się wypadek z dzikim zwierzęciem to możemy mieć problem z wypłatą odszkodowania. Jest kilka istotnych elementów, które mają wpływ na decyzję ubezpieczyciela. Przypomnimy również, jakie czynności powinniśmy wykonać kiedy dojdzie do takiej kolizji.

Brak ubezpieczenia AC

Jeżeli nie posiadasz takiego ubezpieczenia, to możesz być pewny, że nie zostanie wypłacone ci odszkodowanie na pokrycie strat. Warto więc wykupić polisę AC, ponieważ jeżeli ulegniemy kolizji z udziałem dzikiego zwierzęcia to nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem pieniędzy. Jednak dla pewności radzimy dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczyciela, żeby nie było zdziwienia jeśli otrzymasz odmowę.

Znak ostrzegający A-18b

Na pewno każdy z nas zna ten znak drogowy – żółty trójkąt z wizerunkiem jelenia. Zazwyczaj towarzyszy mu tabliczka z długością drogi na jakiej obowiązuje. Ma on za zadanie ostrzec kierowców, że na tym odcinku możemy spodziewać się dzikich zwierząt. Widząc ten znak powinieneś więc zachować szczególną ostrożność i bacznie przyglądać się sytuacji na drodze.

Jeżeli nie posiadasz polisy AC, a do kolizji ze zwierzęciem dojdzie w miejscu, w którym obowiązuje ten znak ostrzegawczy, to prawdopodobnie nie dostaniesz odszkodowania, z racji tego, że zostałeś ostrzeżony przed istniejącym zagrożeniem. Natomiast, jeśli tego znaku nie było, a zwierzę uderzyło w twój samochód, to możesz starać się o odszkodowanie od zarządcy drogi lub nadleśnictwa. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ należy udowodnić, że zarządca drogi lub nadleśnictwo dopuścili się zaniedbania, a to często prowadzi na drogę sądową

Co robić, gdy dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem?

      Zadzwoń po odpowiednie służby

Kiedy przydarzy ci się wypadek z udziałem zwierzęcia to jesteś zobowiązany zadzwonić po odpowiednie służby. Funkcjonariusze przyjadą na miejsce zdarzenia, przygotują dokładną notatkę, w której umieszczą istotne informacje. Może być ci to bardzo pomocne w przypadku starania się o odszkodowanie.

       Zachowaj bezpieczeństwo

Pamiętaj, żeby oznakować miejsce zdarzenia używając trójkąta ostrzegawczego. Dzięki temu, inni kierowcy zostaną poinformowani o możliwym utrudnieniu ruchu lub niebezpieczeństwie. Czekając na służby pozostań w bezpiecznym miejscu, nie wsiadaj do pojazdu, ponieważ po stłuczce może stanowić zagrożenie.

       Nie uciekaj z miejsca zdarzenia

Jest to bardzo istotna sprawa. Bardzo często kierowcy nie zatrzymują się, gdy dojdzie do kolizji, ponieważ uważają, że nic wielkiego im się nie stało. Należy zdać sobie sprawę z tego, że ranne zwierzę może być poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo, jeżeli zwierzę jest ranne to powinno być pod opieką służb weterynaryjnych. Za nie zgłoszenie tej sytuacji do odpowiednich służb możemy zostać ukarani karą grzywny lub aresztem.

Wykupiona polisa AC w znacznym stopniu ułatwi ci proces wypłacenia odszkodowania za kolizję z udziałem dzikiego zwierzęcia. Gdy widzisz znak ostrzegawczy to zachowaj szczególną ostrożność – zmniejsz prędkość, ścisz radio, obserwuj sytuację na drodze. Kiedy dojdzie do zderzenia z dzikim zwierzęciem to zawiadom odpowiednie służby, zabezpiecz miejsce wypadku i nie uciekaj z miejsca zdarzenia.

Przeczytaj także  Czy pracując na umowę-zlecenie mam zapewnione ubezpieczenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *