Sprężarka.

Sprężarka tłokowa a śrubowa – jaki rodzaj wybrać?

Wybór odpowiedniej sprężarki nie jest takim prostym zadaniem. Ze względu na różnice w budowie i działaniu, zawsze jest ten dylemat, czy sięga się po najlepsze dostępne rozwiązanie. Jak to wygląda w przypadku sprężarek śrubowych i tłokowych?

Na czym polega różnica?

Sprężarka tłokowa to starszy model, ale jej konstrukcja wciąż cieszy się popularnością wśród użytkowników. Jest wydajna i wszechstronna, sprawdzi się w wielu miejscach, do tego jest względnie tania, jeśli weźmie się pod uwagę jej jakość.

Sprężarka śrubowa daje ten sam efekt, czyli powietrze pod wyższym ciśnieniem, ale proces jego tworzenia wygląda inaczej – zamiast tłoka są dwie śruby, które obracając się „ściskają” powietrze znajdujące się między nimi. Sprężarki śrubowe, dostępne między innymi na aerzen.com, charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. Dzieli się je na olejowe i bezolejowe – te drugie są niezbędne wszędzie tam, gdzie jakość powietrza musi być bez zarzutu, czyli na przykład w branży spożywczej i medycznej.

Która sprężarka jest lepsza?

Obie są równie wartościowe, a lepsza jest po prostu ta, która bardziej nadaje się do konkretnego typu pracy. Sprężarki tłokowe dobrze spełniają swoją rolę przede wszystkim tam, gdzie używane są tylko okresowo, do pracy w trybie ciągłym lepiej wybrać sprężarkę śrubową, której nie szkodzi praca bez przestojów.

Sprężarka śrubowa jest korzystniejsza także dlatego, że mniej hałasuje, co przy ciągłej pracy maszyny ma niebagatelne znaczenie. Pod względem rozmiarów jest tu dość podobnie, ważniejsze są parametry obu sprzętów.

Dla wielu użytkowników kluczowa będzie cena, a tu sprężarka tłokowa jest zdecydowanie na plus – kosztuje o wiele mniej, podczas gdy profesjonalny kompresor śrubowy może być poza finansowym zasięgiem małej firmy przy prywatnego użytkownika. Z drugiej strony, sprężarka śrubowa o wiele dłużej posłuży swojemu właścicielowi i wolniej będzie się zużywać, ale wymaga fachowej wiedzy przy obsłudze, co jest kolejnym kosztem dla przedsiębiorstwa inwestującego w nowy sprzęt.

Podsumowując, nie ma sensu kupowanie drogiej sprężarki śrubowej, która używana będzie tylko sporadycznie, jednak tam, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest ciągłe, warto wydać więcej na dobrej klasy kompresor śrubowy.

1 thought on “Sprężarka tłokowa a śrubowa – jaki rodzaj wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *