Czytamy, że pracownik ma teraz wybór, a wchodząc na stronę z ogłoszeniami o pracę wybór ogranicza się między firmami oferującymi wynagrodzenie oscylujące w kwocie minimalnej. Patrząc dalej na średnie zarobki poszczególnych branż oraz na ich rozkład w województwach można zaobserwować pewną rozbieżność terytorialną.
Rynek pracownika? Zależy od branży
Na brak zatrudnienia nie mogą narzekać specjaliści związani z branżą IT, która obecnie dominuje pod względem płac, ich wysokości jak i ilości potrzebnych osób. W tych branżach, gdzie jest jeszcze nadwyżka specjalistów płace utrzymują się na mniej atrakcyjnym poziomie. Co oczywiście zależne jest też od rejonu. Do tego w takich miastach jak Wrocław czy Kraków zatrudnienie wygląda inaczej niż w tych mniejszych miejscowościach.
Brak specjalistów bolączką systemu
Nic tak nie demotywuje ludzi jak brak perspektyw. Lansowane przez media społecznościowe rozwojowe wizje własnej osobowości nijak się mają do standardowej rzeczywistości. Jeśli widzimy, że w przyszłości będzie trudno musimy sami sobie wykształcić specjalistów i potem wiedzieć jak ich zatrzymać u siebie. Szukając dobrego pracownika warto rozważyć przeniesienie firmy do większego miasta, czy nawet utworzenie filii. Aby sobie to ułatwić warto skorzystać z możliwości jaką dają biura serwisowe. Kraków czy Wrocław dają większą gwarancję zatrudnienia dobrego specjalisty. Pokolenie młode lubi zmiany i firmy często wysyłają swoich pracowników w ramach wymiany do innych krajów, przedsiębiorstw. Może to jest ten sposób na zatrzymanie u siebie dobrych pracowników?
Rynek dobrego pracodawcy
Na brak fachowców nie mogą narzekać pracodawcy, którzy zbudowali nie tylko korzystną finansową strukturę firmy. Dużym powodzeniem szczycą się ci, co oferują dobre wynagrodzenie, ale też i bezstresową pracę. Atmosfera, jak się okazuje jest jednym z czynników, który ma wpływ na konkurencyjność danej firmy na rynku pracy.
Kulejący wizerunek pracodawcy
Pozytywny wizerunek firmy to nie tylko działania marketingu. Na całość składają się pracownicy, ich postawa oraz pensje. Za dużą część tych rzeczy odpowiada pracodawca, który musi sobie zdawać sprawę z roli jaką odgrywa pracownik, który swoją postawą po godzinach reprezentuje firmę.
Zatykanie dziurawego dzbana gumą do żucia
Najłatwiej będzie tym pracodawcom, którym uda się zatrzymać w firmie dobrego pracownika. Nie chodzi tylko o większy zarobek, ale o całą strefę życia. Szczególnie dotyczy to kwalifikowanych robotników fizycznych. Z drugiej strony taka sytuacja byłaby możliwa dopiero po odpowiedniej podwyżce, która zagwarantowałaby konkurencyjność z rynkiem zachodnim.
Dbać o swoich pracowników. To jeden z przepisów na sukces, aby nasz stały kierownik budowy nie odszedł do płacącej lepiej, większej firmy. Sprawa nie rozbija się już o same podwyżki czy inne dodatki, ale też o atmosferę w jakiej się pracuje. Przedsiębiorca wcale nie musi mieć odcisków od łopaty, ale musi szanować i doceniać swoich pracowników.