Hydraulika siłowa to system, na którym opiera się budowa każdej maszyny, między innymi koparek, dźwigów, ładowarek czy kombajnów górniczych. Odpowiada ona za dostarczenie maszynie odpowiedniej i niezbędnej do funkcjonowania mocy. System hydrauliki siłowej to grupa elementów połączonych w jeden układ zamknięty, a jego praca polega na przekazaniu energii za pomocą cieczy pod ciśnieniem. W pełni kontrolowany przepływ cieczy pod ciśnieniem daje dużą skuteczność sterowania. Dzięki wykorzystaniu siłowników hydraulicznych zyskujemy ogromne możliwości, jeśli chodzi o siłę potrzebną do wykonania pracy – maszyny podnoszą od kilku gramów do nawet kilku ton.
Jaką funkcję w układzie spełniają rozdzielacze hydrauliczne?
Czym w takim razie są rozdzielacze hydrauliczne i jaka jest ich funkcja? Jak sama nazwa wskazuje, rozdzielacze hydrauliczne to mechanizmy kierujące, odpowiadają za sterowanie cieczą znajdującą się w całym układzie. Jednak nie jest to ich jedyne zadanie. Oprócz wyżej wymienionego, rozdzielacze spełniają jeszcze jedną niezwykle ważną funkcję, a mianowicie zabezpieczają pompę hydrauliczną przed przeciążeniami w momencie przerwy w dostarczaniu cieczy. Takie przerwy możliwe są z wielu powodów, najczęściej to uszkodzone węże hydrauliczne lub nieszczelność całego układu. Niezawodna ochrona pompy to element niezbędny. Pompa hydrauliczna pracuje na wysokich obrotach od momentu włączenia maszyny do jej wyłączenia, z tego względu często nazywana jest sercem maszyny.
Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych
Rozdzielacze hydrauliczne ze względu na budowę dzielimy na trzy rodzaje: suwakowe, gniazdowe i obrotowe. Rozdzielacze suwakowe są najdłużej znane i najczęściej wykorzystywane w dostępnych na rynku maszynach. W rozdzielaczu suwakowym, jak sama nazwa wskazuje, elementem odpowiedzialnym za ruch cieczy jest suwak, który porusza się wewnątrz cylindra. Zadaniem suwaka jest otwieranie i zamykanie przepływu cieczy i można sterować nim mechanicznie, elektrycznie lub hydraulicznie. Pozostałe rodzaje, rozdzielacz gniazdowy i rozdzielacz obrotowy, różnią się tylko elementem odpowiadającym za ruch cieczy. W rozdzielaczu gniazdowym takim elementem jest kulka połączona ze sprężyną, a w obrotowym stożek z wydrążonymi kanałami.
Rozdzielacze dzielimy także ze względu na liczbę sekcji. Wyróżnić możemy rozdzielacze jedno-, dwu- i wielosekcyjne oraz takie, którymi sterujemy mechanicznie, hydraulicznie i ręcznie. Rozdzielacze hydrauliczne dzielimy także ze względu na liczbę bloków. Rozdzielacze z jednym blokiem (monoblokowe) są w stanie wytrzymać duże przeciążenia. Dostępne są także takie, które mają tych bloków więcej.
Regeneracja i naprawa rozdzielaczy hydraulicznych – jak wygląda i o czym warto pamiętać
Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z naprawą uszkodzonego mechanizmu. Z tego względu nie warto brać się za nią bez odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Naprawa rozdzielaczy hydraulicznych to zadanie dla serwisu, który, dzięki odpowiedniej wiedzy, przeprowadzi ją szybko i sprawnie.
Naprawa rozdzielaczy hydraulicznych, jak naprawa każdej innej maszyny, rozpoczyna się od dokładnych oględzin, sprawdzenia stanu zużycia elementów i odnalezienia wszystkich nieprawidłowości. Najistotniejszą rzeczą jest odnaleźć każdą, nawet najmniejszą usterkę. Gdyby na koniec okazało się, że jakaś część pozostała nienaprawiona, cała maszyna mogłaby nadal nie być sprawna. Z tego względu dokładne oględziny to klucz do sukcesu. Po zlokalizowaniu problemu serwis zajmuje się naprawą. Warto pamiętać o tym, że usługa nie kończy się na samej naprawie. Niezależnie od tego, jaki element jest naprawiany, po wykonanej usłudze należy przeprowadzić test danego podzespołu. Przetestowanie naprawionej części daje gwarancję, że naprawa przebiegła pomyślnie. Jednak, aby wszystko działało, jak należy, po zamontowaniu podzespołu maszynę powinno poddać się kalibracji. Kalibracja umożliwia poprawne i precyzyjne działanie maszyny. Źle przeprowadzona kalibracja lub jej brak może doprowadzić do trwałego uszkodzenia podzespołów.
Bardzo ciekawy artykuł.