Dziecko na spacerze z rodzicami

Pierwsze kroki Twojej pociech – jakie buty kupić maluszkowi?

Wybór pierwszych butów dla dziecka zawsze wywołuje niemało emocji. Przede wszystkim zastanawiamy się, czy to na pewno już właściwa pora, jak zmierzyć dziecku stopę, aby kupić właściwy rozmiar, jaką but ma mieć podeszwę i wysokość oraz wiele innych kwestii, które pojawią się, gdy już zawitamy do sklepu. Jedno jest pewne – ani pierwsze, ani następne buty dla maluszka nie powinny być dziełem przypadku.

Pierwsze buty – kiedy?

Zazwyczaj każdy rodzic zaczyna rozglądać się za butami, kiedy dziecko zaczyna chodzić. Nie jest to wcale zła decyzja, ale można się jeszcze z nią nieco wstrzymać i pierwsze buty zakupić dopiero wtedy, gdy maluszek zaczyna pokonywać powierzchnie, co do których nie jesteśmy pewni. Jeśli więc nasze dziecko pierwsze kroki zaczyna stawiać zimą i przemieszcza się tylko po mieszkaniu, to w zupełności wystarczą dobrze dopasowane skarpetki antypoślizgowe. Zdecydowanie należy unikać w tym czasie wszystkich kapcioszków i bamboszków. Jeśli natomiast latem wychodzimy już na chodnik czy spacer do parku, gdzie maluch ćwiczy się w chodzeniu, to warto założyć mu wygodne buty. Od pory roku zależy więc także, czy będą to sandałki, trzewiki, czy obuwie sportowe.

We właściwym rozmiarze

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, to na stopach opiera cały swój ciężar – wtedy wystarczy nawet niewielki potencjalnie szkodliwy czynnik, który może doprowadzić do poważnej wady. W czasie, gdy stopa dziecka się rozwija, czyli do około 16-18 roku życia, bardzo ważny jest dobór właściwego obuwia. Musi być ono przede wszystkim dobrane adekwatnie do wielkości stopy. Jak zmierzyć stopę? – Pomiaru należy dokonywać wtedy, gdy stopa opiera się o podłoże, np. z pomocą specjalnej miarki. Możemy zakupić buty nieco większe, np. o rozmiar lub pół, ponieważ stopy dziecka bardzo szybko rosną.

Z elastyczną podeszwą i szerszym czubkiem

Elastyczna podeszwa zdecydowanie ułatwia sprawne poruszanie się. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, to pracuje cała stopa – palce, pięta, przyśrodkowa i boczna część stopy, a twarda podeszwa może to utrudniać. Dlatego pierwsze buty powinny posiadać dość elastyczną podeszwę, która będzie łatwo zginać się przede wszystkim w miejscu, gdzie stopa wykonuje ruch przetoczenia. Szerszy czubek zapewni natomiast swobodę wszystkim paluszkom. 

Lekkie i przewiewne

Sami świetnie zdajemy sobie sprawę, jak niewygodne może być chodzenie w ciężkich butach. Buty dla dziecka powinny więc być lekkie i do tego przewiewne, ponieważ mechanizmy termoregulacji u dopiero się u niego wykształcają. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim naturalne materiały, czyli skóra – nie tylko zapewnia prawidłową wentylację, ale również idealnie dopasowuje się do małych stópek. Mogą to być również buty ze specjalnych tworzyw sztucznych, które jednak zawierają membranę – zdecydowanie należy unikać tych wątpliwej jakości.

Tak więc pierwsze buty, a także kolejne, w których dziecko będzie doskonalić sztukę chodzenia, a z czasem także biegania, są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju stopy. Nie wygląd zewnętrzny, ale kwestie praktyczne powinny przede wszystkim decydować o zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *