Pracownik na budowie w odzieży roboczej

Odzież robocza – co warto wiedzieć?

Przez dużą część swego życia, prawie każdy z nas pędzi do pracy. Z większym lub mniejszym zapałem. Niestety świat jest tak urządzony, że bez pieniędzy nie jesteśmy w stanie żyć. A żeby pieniądze były należy pracować. Co za tym idzie, każde stanowisko rządzi się swoimi prawami. Efektywne działanie potrzebuje odpowiednich narzędzi, a w wybranych dziedzinach, wykonanie pracy nie obejdzie się bez dobrze dobranej odzieży.

Co to odzież robocza?

Odzież robocza to taka, której używamy na danym stanowisku pracy. Powinna być adekwatna do wykonywanego zawodu. Obowiązek noszenia odzieży roboczej najczęściej odnosi się do stanowisk pracy wykonywanej przy urządzeniach, maszynach. Odzież roboczą i ochronną możemy kupić także w sklepie internetowym np. bhpnawigator.com.pl.

Odzież robocza a odzież ochronna, na czym polegają różnice

Nierzadko mylimy pojęcia odzieży roboczej z odzieżą ochronną. A musimy wiedzieć, że są to dwa różne rodzaje. Najważniejsze różnice:

  1. Odzież tudzież obuwie robocze nie posiadają cech ochronnych
  2. Odzieży roboczej używamy, by chronić się przed zabrudzeniami i ze względów sanitarnych, a ochronna posiada szczególne cechy, które zapewniają ochronę zdrowia oraz życia pracownika
  3. Odzież robocza nie posiada atestu, ochronna – musi go mieć
  4. Odzież ochronna uszyta jest ze specjalnych materiałów, dostosowanych do rożnych zawodów.

Rodzaje odzieży roboczej:

Na rynku rozróżnić można 3 typy odzieży roboczej. Pierwszy dotyczy sektorów dla jakich jest przeznaczony, podzielony na branże:

  • Lekarską
  • Mechaniczną
  • Budowlaną
  • Gastronomiczną
  • Ogrodniczą.

Drugi natomiast skierowany jest na konkretne części ciała, to jest :

  • Wierzchnia odzież, to znaczy kamizelki, bluzy, kombinezony, ogrodniczki, spodnie, spodenki,  koszulki, koszule

Trzeci to dodatki:

  • Czapki
  • Okulary
  • Rękawiczki
  • Kaski
  • Obuwie robocze

Co warto wiedzieć o odzieży roboczej?

Ważne, by wiedzieć, że odzież robocza przysługuje pracownikowi w sytuacji, gdzie podczas wykonywania przez niego pracy może dojść do zabrudzenia, czy też zniszczenia jego prywatnej odzieży.  Pracownik ma prawo ubiegać się o taką odzież, gdy narażony jest na działanie bądź styczność ze środkami chemicznymi lub niebezpiecznym promieniowaniem. Odzież robocza to własność pracodawcy. Po jego stronie leżą koszty związane z zakupem i odświeżaniem odzieży. W przypadku ustania/ zakończenia stosunku pracy odzież podlega zwrotowi. Może zostać przekazana innemu pracownikowi, ale tylko pod warunkiem, że nie została zniszczona, a także po uprzednim zdezynfekowaniu i upraniu. Ważna informacja – obuwie i bielizna nie powinny być przekazywane kolejnej osobie.

Z czego wykonana jest odzież robocza?

Tkaniny wykorzystane do uszycia odzieży:

  • Bawełna która będzie bardzo długo służyć, ponieważ łatwo ją uprać, uprasować. Co za tym idzie, bez trudu jest ją utrzymać w czystości. Jest przewiewna, pochłania pot.
  • Płótno także dobrze wchłania pot. Ubranie z niego wykonane jest lekkie, wygodne a co najważniejsze – odporne na zniszczenia oraz zabrudzenia
  • Mieszanka bawełny z włóknami poliestrowymi. Pochłania pot w dobrym stopniu. Przyjemna w dotyku, lekka. Posiada podwyższoną wytrzymałość na zniszczenia, czy zabrudzenia
  • Polar i flanela – idealnie miękkie i ciepłe. Świetne do uszycia ubrań mających bezpośredni kontakt ze skórą.

Wybierając odzież roboczą musimy pamiętać, że ma ona poprawić komfort naszej pracy, przyczynić się do jakości jej wykonania. To znaczy, że przede wszystkim ma umożliwiać swobodne poruszanie się. Dobrze, jeśli zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi. W przypadku pracowników branży budowlanej, dużą zaletą będzie ubranie, które ułatwi gromadzenie niezbędnych do pracy narzędzi. Czyli posiadające sporą ilość pojemnych kieszeni. Dodatkowym atutem będzie pas, do którego możemy zamontować akcesoria potrzebne do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *