Nowy system nadawania sygnału TV

Nowy system nadawania TV – najważniejsze informacje dla Ciebie

Nowy system nadawania TV wejdzie w życie do końca czerwca 2022 roku. Dlaczego do tego dojdzie i co zmieni się dla abonentów telewizji naziemnej?

Czym jest nowy system nadawania TV?

Coraz mniej czasu dzieli nas od chwili, gdy nowy system nadawania TV naziemnej zostanie oficjalnie wdrożony. Naziemna telewizja cyfrowa zmieni się zresztą nie tylko w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej. Z podobną sytuacją odnośnie do naziemnej telewizji mieliśmy do czynienia w 2010 roku, kiedy to telewizja cyfrowa zastąpiła telewizję analogową. Nowy system nadawania TV jest obecnie konieczny, gdyż wymagane jest zwolnienie częstotliwości dla sieci 5G – obecnie zajmuje je właśnie naziemna telewizja cyfrowa. Tak naprawdę nowy system nadawania TV to doskonała szansa dla obu technologii, gdyż dzięki temu 5G powiększy swój zasięg, a DVB-T2/HEVC umożliwi umieszczenie większej liczby kanałów na pojedynczym multipleksie mi będziemy mogli mieć dostęp do jeszcze szersze oferty kanałów telewizyjnych.

Nowy system nadawania TV kryje w sobie o wiele więcej korzyści. Gdy naziemna telewizja cyfrowa w obecnym kształcie zostanie zmieniona, programy telewizyjne będą mogły być nadawane także w rozdzielczości 4K, a więc w doskonałej jakości z lepszym kontrastem, pełną detali.  Dość sporo słyszy się jednak o tym, że nowy system nadawania TV będzie nierozerwalnie powiązany z wymianą telewizora na nowy. To jednak jedna z dwóch możliwości. Wielu producentów, w tym np. Samsung, już od dłuższego czasu posiada w swojej ofercie telewizory zgodne z formatem DVB-T2/HEVC.

Czy i kto będzie musiał wymienić telewizor na nowy?

Nowy system nadawania TV zostanie oficjalnie i ostatecznie wprowadzony na terenie naszego kraju do końca czerwca 2022 roku. Nie dojdzie do tego jednak jednego dnia, a na przestrzeni kilku miesięcy. Pierwszy etap wdrożenia naziemna telewizja cyfrowa przejdzie już w marcu. Koniecznie sprawdź dokładny harmonogram, aby dowiedzieć się, kiedy w Twoim województwie pojawi się nowy system nadawania. Bardzo ważne jest także skontrolowanie, czy Twój obecny odbiornik jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC.

Jeśli tak nie jest, możesz albo kupić nowy telewizor, albo zdecydować się nabycie tunera do telewizora. Działa to na podobnej zasadzie jak przy poprzedniej zmianie systemu nadawania. O ile tuner będzie kosztował Cię znacznie mniej, to jeśli w ostatnich miesiącach planowany był zakup telewizora, lecz jeszcze do niego nie doszło, to właśnie teraz jest doskonały moment. W miarę możliwości decyduj się na urządzenia sprawdzonych i renomowanych producentów. Spraw sobie i swoim bliskim zupełnie nowe centrum rozrywki w salonie i wybierz wysokiej klasy telewizor Samsung!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *