Miasto nad rzeką Hudson

Manifestacja pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

W niedzielę w Jersey City pod pomnikiem katyńskim oraz Radą Miejską odbyła się manifestacja zorganizowana przez Polonię przeciwko przeniesieniu pomnika z dotychczasowego miejsca.

Manifestacja obejmowała przemarsz od Pomnika Katyńskiego z Exchange Place, aż pod siedzibę Rady Miejskiej. Demonstranci mieli ze sobą transparenty oraz biało-czerwone flagi, a podczas marszu śpiewali pieśni religijne oraz patriotyczne. Po dotarciu pod Radę Miejską zgromadzeni sprzeciwiali się decyzji burmistrza, skandując głośno, aby odszedł ze swojego stanowiska. Sławomir Platta, kandydat na senatora stanu Nowy Jork zarzuca mu brak porozumienia z Polonią na temat nowej lokalizacji Pomnika Katyńskiego.

Będzie relokalizacja Pomnika Katyńskiego

Początkowo Komitet Pomnika Zbrodni w Lesie Katyńskim razem z burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem zaproponowali przeniesienie pomnika nad nabrzeże rzeki Hudson, około 60 metrów dalej od aktualnego miejsca.

Protestujący nie chcieli się zgodzić na przesunięcie, podając argument, że nowa lokalizacja nie jest wystarczająco godna pamięci ofiar katyńskich.

Nowa lokalizacja Pomnika Katyńskiego została ustalona bez porozumienia z Polonią, dlatego wywołała tyle zastrzeżeń.

Zadowalający finał

Dziś podpisano porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego, a koalicja walcząca o zachowanie pomnika „okazała się skuteczna” jak wypowiedział sie Jacek Czaputowicz, szef MSZ dla Rzeczypospolitej.

Kompromis zdecydował, że Pomnik Katyński zostanie przeniesiony zaledwie o przecznicę od aktualnego miejsca swojego pobytu, nadal nad brzegiem rzeki Hudson.

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wyraził swoje zadowolenie w sprawie kompromisu na portalu Twitter.com:

„Gratulacje i podziękowania dla M. Golubiewskiego, przedstawicieli Polonii i wszystkich osób zaangażowanych w konstruktywny dialog, dzięki któremu osiągnięto to ważne porozumienie”.

1 thoughts on “Manifestacja pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City”

  1. Komuś mocno zależało na usunięciu tego pomnika, ale tak naprawdę to przysłużyło się nam, bo więcej osób dzięki tej burzy dowiedziało się o historii Polskiego Narodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *