Podobnie brzmiące nazwy bankowych produktów finansowych sprawiają, że wiele osób utożsamia kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną, jednak są to odmienne oferty. Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej i na którą opcję warto się zdecydować?
Kredyt hipoteczny – co to jest?
Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe umożliwiające uzyskanie kwoty potrzebnej nam na zakup nieruchomości. To produkt oferowany wyłącznie przez banki, a wymogi formalne uzyskania środków pieniężnych są obwarowane wieloma przepisami. Kredyt hipoteczny udzielony zostaje w ściśle wskazanym celu, pożyczone pieniądze możemy przeznaczyć na zakup mieszkania, domu, zakup działki budowlanej, wykończenie lub remont nieruchomości. Zabezpieczeniem spłaty jest zawsze ustanowiona na prawie własności lub prawie użytkowania wieczystego hipoteka.
W sytuacji braku spłaty długu, bank ma prawo do odzyskania należnych pieniędzy z nieruchomości. Wysokość udzielonego zobowiązania jest zawsze uzależniona od wartości kredytowanego domu. Dobrze wiedzieć jak przygotować się do tej ważnej decyzji finansowej i na co zwrócić uwagę, aby zrealizować mieszkaniowe plany. Warto sprawdzić, jakie parametry zobowiązania wpływają na jego całkowity koszt. Kredyt hipoteczny obszernie opisany jest na pożyczki-online.pl/kredyty-hipoteczne, a dostępna tam porównywarka kredytów hipotecznych pozwala w szybki i przystępny sposób ocenić ich parametry.
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna
Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest również ustanowiona na kredytowanej nieruchomości hipoteka, jednak możemy się o nią starać zarówno w banku jak i w prywatnych instytucjach finansowych. Podczas procedury ubiegania się o pieniądze w ramach pożyczki hipotecznej, nie musimy wskazywać celu przeznaczenia wnioskowanych pieniędzy. Jednak część banków w zawieranej umowie zaznacza, że cel nie może być związany z działalnością gospodarczą. W porównaniu do kredytu hipotecznego pożyczka hipoteczna jest bardziej ryzykowną ofertą dla instytucji finansowej, dlatego zazwyczaj jej oprocentowanie jest wyższe. Kredyt hipoteczny możemy spłacać nawet 40-50 lat, natomiast czas na uregulowanie długu w ramach pożyczki to maksymalnie 25 lat. Zasadnicza różnica sprowadza się też do kwoty jaką możemy uzyskać. W przypadku kredytu hipotecznego banki oczekują wkładu własnego na poziomie od 10% do 20% wartości zobowiązania, w ramach pożyczki hipotecznej możemy oczekiwać zdecydowanie mniejszych kwot, maksymalnie do 60% wartości nieruchomości.
Kiedy wybrać kredyt hipoteczny, a kiedy pożyczkę hipoteczną?
Dla osób, którym zależy na niższych kosztach zaciągniętego długu warto polecić kredyt hipoteczny, ponieważ oprocentowanie takiego zobowiązania, zabezpieczonego hipoteką należy do najniższych na rynku. Za możliwość realizacji dowolnego celu przy pożyczce hipotecznej trzeba liczyć się z wysokim oprocentowaniem. Ważne, że o kredyt hipoteczny zazwyczaj staramy się na zakup lub modernizację nieruchomości, natomiast decydując się na pożyczkę kapitał ulokowany w posiadanej już nieruchomości przeznaczamy na zabezpieczenie długu i zaspokojenie innych potrzeb.