Linia do produkcji pelletu

Jakie urządzenia obejmuje linia do produkcji pelletu?

Pellet to tanie i ekologiczne paliwo do ogrzewania, wytwarzane z biomasy. Jego popularność stale rośnie, co zwiększa także zainteresowanie urządzeniami do produkcji pelletu, a taką linię można postawić w praktycznie każdym gospodarstwie – wystarczy wybrać model o odpowiednich parametrach. Jak taka linia produkcyjna wygląda?

Jak produkowany jest pellet?

Pellet można zrobić z rozmaitych surowców, a wybór materiału wpłynie na wartość opałową gotowego paliwa – najczęściej używa się w tym celu trocin, siana i słomy. Linie produkcyjne od LeTGroup są wszechstronne i przystosowane do przerabiania rozmaitych surowców, więc wytwarzanie pelletu nie będzie uzależnione od dostępności konkretnego materiału. Nie trzeba nawet kupować surowca do produkcji, ponieważ idealnie nada się do tego biomasa zalegająca w gospodarstwie, co oznacza dużą oszczędność w kosztach pozyskiwania energii oraz ograniczenie strat.

Niezależnie od rodzaju surowca, pellet zawsze powstaje wskutek sprasowania rozdrobnionej biomasy pod wysokim ciśnieniem. Użytkownik sam ustawia parametry produkcji, wybierając wygodną dla siebie wielkość granulatu. Wydajność linii zależy od rodzaju surowca oraz możliwości maszyny, ale zwykle jest to w granicach ok. 150-450 kg/godz., a niektóre linie produkcyjne od LeTGroup pracują z wydajnością nawet 2 ton na godzinę. Wybrane modele posiadają także opcję granulacji paszy dla zwierząt.

Co składa się na linię produkcyjną pelletu?

Linia do produkcji pelletu składa się z kilku elementów. Pierwszym jest podajnik ślimakowy, skąd surowce trafiają do peleciarki. Poziom wilgotności surowca jest bardzo ważny dla jakości pelletu, dlatego kolejnym krokiem w produkcji będzie przejście przez system nawilżania – w tym miejscu kontrolowana jest wilgotność materiału. W granulatorze surowiec otrzymuje swoją formę – rozmiar i kształt granulatu zależy od zastosowanej matrycy.

Po granulacji pellet trafia do kalibratora-chłodnicy, gdzie następuje wstępne chłodzenie i czyszczenie. W systemie odciągowym usuwany jest pył i gorące powietrze, dzięki czemu cała linia może pracować bezpiecznie i z optymalną wydajnością. Zarządzanie maszyną umożliwia panel kontroli. Linie produkcyjne często mają jeszcze dodatkowe elementy, jak przenośnik taśmowy z wentylatorami, wagoworkownica, suszarnia aerodynamiczna, młynek bijakowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *