Odpowiednio posegregowana makulatura

Jakie korzyści dla otoczenia wynikają z przetwarzania makulatury?

Makulatura to niepotrzebne, zużyte papiery, które mogą zostać przekazane do wtórnego wykorzystania. Słowo to pochodzi od francuskiego czasownika maculer i oznacza plamić. Jednak zaplamiony, zatłuszczony lub mokry papier nie nadaje się do recyklingu. Do przerobu surowców na wtórne trafia jedynie ten czysty i odpowiednio posortowany. Co zatem warto wiedzieć na temat makulatury? Dlaczego oddawanie niepotrzebnych papierów i kartonów do recyklingu jest tak ważne?

Korzyści wynikające z gromadzenia i przekazywania makulatury

Rocznie na świecie powstaje ponad 300 milionów ton papieru. To bardzo dużo. Jednak w samej Polsce jedna osoba może zużyć od 60 do nawet 115 kg papieru w ciągu roku. Pozyskanie dużej ilości wyrobów papierniczych umożliwia recykling. Z jednej tony makulatury można uzyskać około 900 kg papieru.

Makulatura to cenny surowiec wtórny. Dzięki przetwarzaniu niepotrzebnych druków, dokumentów, ulotek, starych gazet, nie tylko otrzymujemy całkiem nowe produkty. Przede wszystkim zyskuje środowisko. Jedna tona papierów przeznaczonych do ponownego użycia odpowiada aż 20 drzewom. Zbierając, sortując i oddając makulaturę, uchronimy je przed wycinką. Recykling papieru ogranicza również zanieczyszczenie powietrza i pozwala zaoszczędzić do 20 tys. litrów wody.

Z makulatury powstają użyteczne rzeczy takie jak ręczniki papierowe, bandaże, papierowe talerze i kubki, opakowania do jajek, papier do pakowania, czy gazetowy. Makulatura może być odzyskiwana nawet od 6 do 7 razy.

Jak odpowiednio segregować makulaturę?

W Polsce producenci towarów opakowanych mają obowiązek przekazywania makulatury do recyklingu. Przy większej ilości nagromadzonych pudeł i różnego rodzaju opakowań ich segregacja może być utrudniona. Przedsiębiorca na terenie zakładu powinien zająć się magazynowaniem odpadów, by zadbać o porządek oraz bezpieczeństwo pracowników. Co jeśli w przedsiębiorstwie nie ma przestrzeni na składowanie niepotrzebnych opakowań? Na rynku dostępne są usługi firm, które pomagają w gromadzeniu i transportowaniu do odpowiednich zakładów zużytych kartonów i innych papierowych odpadów.

Do makulatury zaliczamy m.in.:

  • kartony,
  • papier biurowy,
  • gazety,
  • ulotki i katalogi reklamowe,
  • torby papierowe.

Kolorowe gazety i ulotki, które drukowane są na śliskim, dobrym gatunkowo papierze, dziś nadają się już do recyklingu. Muszą być jednak oczyszczone z farb i lakierów za pomocą specjalnych technologii.

Warto oddawać makulaturę do przetworzenia. Przyczyniamy się w ten sposób do ochrony środowiska i dajemy nowe życie zużytym dokumentom i kartonom. Mogą z nich później powstać np. wartościowe książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *