Zdrowy tryb życia stał się modny – coraz większe grono osób odżywia się poprawnie i uprawia różnego rodzaju sporty. Niezależnie od tego czy aktywność fizyczna jest wykonywana regularnie czy jedynie od czasu do czasu, ważne jest odpowiednie przygotowanie się do tego zadania. Dotyczy to szczególnie aktywności, które będą odbywały się w czasie trwania ekstremalnych temperatur: w czasie gorącego lata czy gdy temperatury opadną poniżej zera. Odpowiednia temperatura ciała podczas treningu jest niezwykle istotna, gdyż jej gwałtowne zmiany mogą być groźne dla zdrowia. Co ubierać, aby treningi przynosiły korzyści? Czy strój treningowy musi różnić się w zależności od aktywności? Jakie elementy garderoby pozwolą na dobrą regulację temperatury w czasie wykonywanych ćwiczeń?
Trening na zewnątrz – jak się do niego przygotować niezależnie od warunków atmosferycznych?
Niezależnie od uprawianego na zewnątrz sportu kardynalne zasady treningu są takie same. Nie powinien on odbywać się bezpośrednio po spożyciu dużego posiłku, a ciało powinno zostać wcześniej odpowiednio przygotowane. Oznacza to, że przed właściwym treningiem należy przeprowadzić rozgrzewkę. Dotyczy to zarówno aktywności sporadycznej, jak i tej wykonywanej regularnie. Rozgrzewka zapobiega kontuzjom i sprawia, że aktywność jest dużo bardziej efektywna. Inną istotną czynnością jest założenie odpowiedniego ubrania i dodatkowego ekwipunku, który nie będzie przeszkadzał w czasie treningu – lepiej zabrać ze sobą jedynie absolutne minimum rzeczy.
Co założyć na trening, gdy panujące warunki atmosferyczne są ekstremalne?
Gdy temperatura staje się ekstremalnie wysoka lub niska, konieczne jest dopasowanie do niej ubioru. Na niskie temperatury i wiatr sprawdzą się termiczne spodnie sportowe męskie lub odpowiednia bielizna termiczna. W przypadku temperatur ekstremalnie wysokich należy ubrać przewiewne koszulki i spodenki przystosowane do termoregulacji. Warto również zaniechać wtedy treningów w godzinach południowych i zdecydować się na poranną aktywność tego typu.
Jakie elementy garderoby pozwalają na termoregulację ciała w czasie trwania aktywności fizycznej?
Wykonane z wełny lub sztucznych materiałów termiczne spodnie sportowe męskie są idealne do utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała w czasie treningu wykonywanego na zewnątrz. Warto również w zimowe dni założyć odpowiednie skarpetki i przystosowane do aktywności obuwie – to ono będzie izolowało stopy od zmarzniętej ziemi i ewentualnego śniegu. W gorące dni lepiej zakładać na siebie jak najmniejszą ilość ubrań, ale należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej głowy, aby uniknąć przegrzania.
Dlaczego zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie organizmu może być równie groźne dla zdrowia?
Zarówno przegrzanie, jak i nadmierne wychłodzenie organizmu jest groźne dla zdrowia. W obu przypadkach organizm staje się mniej odporny i jest narażony na drobnoustroje: przeziębienie, grypę czy inne choroby. Dlatego zarówno w zimie, jak i w lecie należy zadbać o odpowiedni ekwipunek na czas treningów.