Biegająca kobieta

Jak prać odzież termoaktywną?

Dobrej jakości bielizna termoaktywna może nie należeć do najtańszych zakupów, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo prać odzież termoaktywną, by nie uszkodzić jej i nie wpłynąć na jej właściwości termiczne. Oto kilka prostych porad dotyczących prania bielizny termoaktywnej.

Odzież termoaktywna zdobyła w ostatnich latach dużą popularność, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie. Stworzenie tej niezwykłej odzieży stało się możliwe wraz z opracowaniem nowoczesnych syntetycznych materiałów, które diametralnie różnią się od naturalnych włókien pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Z racji na to, jak różny jest to materiał od odzieży noszonej przez nas na co dzień, warto zdać sobie sprawę z tego, że pranie odzieży termoaktywnej, różni się od prania typowej odzieży.

Jedną z głównych i najbardziej znanych właściwości bielizny termoaktywnej, jest to, w jaki sposób odprowadza ona pot poza pierwszą warstwę ubrania, skąd może on odparować, zamiast skraplać się i wsączać w ubranie. Dzięki temu osoba pozostająca w trakcie wysiłku czuje się komfortowo, prawidłowo reguluje temperaturę organizmu i likwiduje przykry, charakterystyczny zapach potu. Pomimo tego, że bielizna termoaktywna nie chłonie potu, oraz zawiera w sobie jony srebra, które powstrzymują rozwój bakterii, bielizna ta musi być prana po każdorazowym użyciu. W pocie wydalanym przez nasze ciało w trakcie treningu znajduje się wiele bakterii, które pozostają na przepoconych ubraniach. Bakterie te rozmnażają się na zdjętych po wysiłku ubraniach, dlatego nie należy zakładać takiej odzieży z powrotem na siebie bez uprzedniego jej umycia.

Czego NIE robić podczas prania bielizny termicznej

  • nie prać w pralce, która nie posiada programu do prania materiałów syntetycznych
  • nie używać wybielaczy
  • nie używać proszków
  • nie stosować zmiękczaczy tkanina
  • piorąc ręcznie, nie zapomnij prawidłowo jej wypłukać

Po wypraniu bielizna termoaktywna nie potrzebuje dużo czasu, żeby wyschnąć. Bielizna termoaktywna jest bardzo łatwa do mycia, szybko schnie i nie wymaga żadnych specjalistycznych proszków do prania. Piorąc odzież termoaktywną, pamiętaj, żeby myć ją wywleczoną na „drugą stronę” i by używać ciepłej wody. Schnąca odzież termoaktywna nie musi być strzepywana przed suszeniem, gdyż nie nasiąka ona wodą i nie rozciąga się w trakcie schnięcia na suszarce. Pamiętaj, że bielizna termoaktywna jest bardzo lekka, więc susząc ją na balkonie, upewnij się, że prawidłowo zabezpieczysz ją przed „porwaniem” przez wiatr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *