Bezpieczeństwo roślin

Jak dbać o bezpieczeństwo żywności w branży gastronomicznej?

Bezpieczeństwo żywności jest najwyższym priorytetem każdego producenta, który działa w branży gastronomicznej. Procedury wpływające na jakość artykułów spożywczych są ustandaryzowane, ale istnieją dodatkowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę. Warto pamiętać o 3 filarach bezpieczeństwa żywności.

Certyfikowani dostawcy

W branży gastronomicznej bardzo istotne jest to, by współpracować wyłącznie z dostawcami, którzy przeszli proces certyfikacji bezpieczeństwa żywności. Istnieje wiele norm, które muszą być wdrożone w takich organizacjach i dzięki którym wiadomo, czy dana firma spełnia wymagania i działa zgodnie z przepisami. Jest to szczególnie ważne, gdy chce ona sprzedawać swoje towary na terytorium USA. W takiej organizacji musi pracować osoba, która obejmuje stanowisko Preventive Controls Qualified Individual (PCQI). To ona odpowiedzialna jest za to, by wszystkie procesy w firmie przebiegały zgodnie z ustaleniami określonymi przez Agencję Żywności i Leków (FDA).

Osoby, które są zainteresowane szkoleniem z zakresu PCQI, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/h21-fspca-prewencyjne-srodki-nadzoru-w-bezpieczenstwie-zywnosci/.

Przygotowanie produktów

Produkcja artykułów spożywczych na eksport nie różni się niczym od przygotowywania posiłków w każdej restauracji. Pracownicy muszą przestrzegać standardowych procedur, które wpływają na bezpieczeństwo żywności, takich jak m.in.:

  • regularne mycie rąk,
  • używanie rękawiczek,
  • unikanie zanieczyszczenia krzyżowego,
  • noszenie odzieży ochronnej,
  • stosowanie odpowiednich narzędzi.

Szkolenia i kursy

Cały personel pracujący w danej firmie musi zostać dokładnie przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa żywności, w tym mieć wiedzę na temat optymalnych temperatur, właściwego przygotowania i transportu artykułów spożywczych. Kursy mogą być potrzebne nawet osobom doświadczonym w tej dziedzinie, ponieważ przepisy ciągle się zmieniają. Dodatkowo mogą one w faktyczny sposób wpłynąć na zwiększenie zysków w przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *