Inwestowanie w kontrakty futures

Inwestowanie w kontrakty futures – na czym polega i gdzie handlować?

Żyjemy w czasach, w których inwestowanie w różnego rodzaju instrumenty finansowe jest już normą. Decydują się na to nie tylko osoby, które posiadają już w tym obszarze jakiekolwiek doświadczenie, ale przede wszystkim początkujący. Jedną z popularnych form jest w ostatnich latach handlowanie kontraktami futures. Co kryje się pod tą nazwą, jak i gdzie inwestować, aby zwiększyć szansę na zysk? Sprawdźmy to.

Inwestowanie w kontrakty futures – na czym polega i gdzie handlować?

Każdy inwestor ma nieco inne potrzeby oraz źródło motywacji, dzięki czemu dziedzina ta jest tak interesująca i rozwija się w dynamicznym tempie. Dla jednych dokonywanie inwestycji jest sposobem na dodatkowy zastrzyk adrenaliny, jeszcze inni podchodzą do sprawy analitycznie i traktują każdą transakcję jako okazję do pomnożenia kapitału.

Czym są kontrakty futures?

Akcje, surowce, obligacje, fundusze ETF, waluty, kryptowaluty – rozwiązań dostępnych na rynku inwestycyjnym jest mnóstwo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Tym bardziej, że rosnące zainteresowanie tego typu usługami sprawia, że co rusz powstają nowe możliwości. Wiele osób wybiera między innymi kontrakty terminowe futures, czyli po prostu instrumenty pochodne, które opierają się na umowie pomiędzy inwestorem a brokerem, która opiewa na ściśle określony termin. Kontrakt futures w pewnym momencie wygasa, a kupujący ma obowiązek nabyć akcje bazowe, na które się umówił. Kontrakty futures w znacznej mierze opierają się na spekulacjach dotyczących tego, jak w danym okresie zmieni się sytuacja na rynku. Ponadto, nie mamy w tym przypadku do czynienia z realnym wejściem w posiadanie aktywa bazowego, lecz jedynie obstawianiem, jak zachowa się kurs czy cena.

Inwestowanie w kontrakty futures – co warto wiedzieć?

Aby handlować kontraktami futures należy założyć konto na specjalnej platformie tradingowej, dzięki czemu zyska się dostęp do światowych rynków. Warto na bieżąco kontrolować sytuację, aby łapać najlepsze możliwe okazje. Największymi zaletami kontraktów futures są niski próg przystąpienia do inwestycji, a także szeroki wybór aktywa bazowego.

Handel kontraktami futures – czy się opłaca?

Inwestowanie w kontrakty futures może przynieść spory zysk, ale zawsze trzeba mieć na uwadze także ryzyko straty. Przy tym modelu inwestowania ogromną rolę odgrywa bowiem nie tylko sama wiedza tradera, ale także szczęście. Z tego powodu, aby zwiększyć szansę na zarobek, warto przygotować odpowiednią strategię inwestycyjną i podejmować tylko świadome decyzje. Na pytanie, czy handel kontraktami futures się opłaca, każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie indywidualnie, ale z całą pewnością przy odpowiedzialnym podejściu do tematu jest to dość emocjonujące zajęcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *