Załatwianie formalności po kupnie samochodu

Formalności po zakupie samochodu

Po zakupie nowego samochodu należy spełnić pewne określone formalności. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć nieco więcej na temat szczegółów działań niezbędnych do wykonania.

Sporządzenie umowy

Bardzo istotnym aspektem zakupu samochodu jest sporządzenie odpowiedniej umowy. Powinny się w niej znaleźć wszystkie najważniejsze dane kupowanego pojazdu, a także dane osoby sprzedającej oraz kupującej. Wtedy możliwe będzie przerejestrowanie go na nowego właściciela. Jeśli kupuje się auto używane to możliwe jest wypisanie w umowie usterek pojazdu, aby nie pojawiły się żadne nieścisłości w późniejszym czasie. Stan kupowanego pojazdu powinien być znany kupującemu.

Zapłacenie podatku

Kolejną ważną formalnością po zakupie samochodu bez wątpienia jest opłacenie obowiązkowego podatku do Urzędu Skarbowego. Aktualnie podatek wynosi dwa procent od rzeczywistej ceny, za jaką zostało kupione auto. Sytuacja ta dotyczy pojazdów, które zostały zakupione przez osoby prywatne również od osób prywatnych. W przypadku zakupu pojazdu od firmy, na przykład komisu samochodowego, opłacenie wszystkich podatków leży po stronie sprzedawcy.

Ubezpieczenie i przegląd

Każdy pojazd, który porusza się na drogach, powinien mieć zawarte obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tak zwane OC. Dlatego warto sprawdzić, czy kupowany pojazd je ma. Jeśli nie to należy je zawrzeć we własnym zakresie, ponieważ można narazić się na spore kary finansowe za jego brak. Oprócz tego samochód powinien mieć również aktualne badania techniczne, dlatego, jeśli nie ma przeglądu to warto go wykonać indywidualnie.

Rejestracja pojazdu

Wśród najważniejszych formalności związanych z zakupem pojazdu można wymienić zarejestrowanie go w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Podczas rejestrowania pojazdu należy mieć wszystkie niezbędne dokumenty z nim związane, a także takie, które poświadczają jego zakup. Wśród nich można wymienić umowę kupna-sprzedaży samochodu, a także jego dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym, kartę pojazdu oraz stare tablice rejestracyjne. Po rejestracji pojazdu otrzymuje się tymczasowy dowód rejestracyjny, a następnie stały, po jego wyrobieniu.

Dodatkowe formalności

Po zakupie samochodu warto również zwrócić uwagę na pewne dodatkowe formalności. Wśród nich można przede wszystkim wymienić sprzedaż starego samochodu. Bardzo korzystnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie również pozbycie się dotychczasowego pojazdu poprzez sprzedaż go do skupu samochodów. Polecanym skupem jest na przykład Autozmieniarka. Jego oferta dostępna jest na stronie internetowej pod adresem: https://autozmieniarka.pl/. Dzięki takiemu rozwiązaniu na pewno uda się w bardzo korzystny sposób sprzedać swój pojazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *